Annons

Bläddra i nya numret

Victoria delade ut pris med pappa kungen

11 Oktober, 2011, 14:50 i Kungligt | 41 Kommentarer

Försenade av Stockholmstrafiken anlände till slut kronprinsessan Victoria och kung Carl Gustaf till Ulriksdals slott när Världsnaturfonden skulle dela ut priserna Årets pandabok, Jihdepriset och Årets miljöhjälte under tisdagsförmiddagen.

Med höstsolen skinande genom fönstren fick författarna till boken “Kor – en kärlekshistoria” sitt pris, ett alster som snabbt blev en favorit hos kungen.

Bilder på kor

På mötet som hölls kort före prisutdelningen hade kung Carl Gustaf uttryckt att han verkligen tyckte om boken som är fylld med fakta och stora charmiga bilder på kor.

Klädd i byxor

Med kronprinsessan Victoria vid sin sida rullade den blivande morfadern tummarna medan vinnarna höll föredrag.
Victoria, som ovanligt nog bar byxor, hade händerna knäppta under magen och blusens siluett visade den vackert växande babymagen.

Inspekterade maten

Men att representera som gravid kräver att kronprinsessan är mer uppmärksam än tidigare. Vid buffén som bjöds direkt efter mötet böjde hon sig tätt över ägghalvorna och inspekterade noga vad röran på äggen innehöll, listan på vad gravida bör undvika att äta är ju lång och välfylld!

Ett leende

På andra sidan buffébordet strosade kungen med presenten som han leende hade tagit emot tidigare från en av pristagarna – en mössa till den stundande älgjakten med texten “Jag har kompisar i skogen”.

Kungen fick en mössa till älgjakten…

Läs mer om dagen och pristagarna på Hovets hemsida här››

Av Margareta Heed
Foto: Charles Hammarsten

Läs även:

Johannas Kungliga Modeblogg om kronprinsessans outfit för dagen››

Rösta fram Victorias vackraste örhängen››

Madeleines kalender har fyllts på med ett jobb››

Dela:
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Bookmarks
  • email

Kommentarer

41 kommentarer till "Victoria delade ut pris med pappa kungen"

  1. 1.      Sthlm,  Oktober 11, 2011 15:18

    Vilka underbara bilder på Sveriges konung och kronprinsessa.

  2. 2.      Ulla-Bella,  Oktober 11, 2011 15:23

    Om dom nu var försenade av trafiken är väl av noll intresse för läsarna. Däremot måste jag säga att det var längesedan jag såg Kungen så uppriktigt glad som på bilden där han får mössan. Härligt att bli morfar!

  3. 3.      Eva Persson,  Oktober 11, 2011 15:59

    Roligt att se dem båda så glada !!

  4. 4.      snickarjohn,  Oktober 11, 2011 16:16

    Och pristagarna var…?
    Inte ens mannen som på bild tar emot sitt pris nämns vid namn.

  5. 5.      Maggan,  Oktober 11, 2011 16:42

    Vad kungen och Victoria ser nöjda ut så roligt att se dem så nöjda. Jag tror aldrig jag sett kungen så förnöjd på någon bild tidigare, man blir själv glad.

  6. 6.      Sofia,  Oktober 11, 2011 16:45

    Ja den bilden på båda två, den tycker jag verkligen om!

  7. 7.      Anitra,  Oktober 11, 2011 17:01

    Roligt att se två personer, i det här fallet far och dotter, som trivs ihop. Men – man kan faktiskt vara glad utan att man ständigt tänker på att man skall bli morfar om ett halvår, det genomsyrar faktiskt inte hela ens liv. Säger jag, som blev farmor till ett av oss alla efterlängtat barn för fyra månader sedan!

  8. 8.      Marguerithe,  Oktober 11, 2011 17:11

    Victoria har väl alltid varit pappas flicka. De ser ut att trivas så bra ihop. Jättefina bilder.

  9. 9.      Sandra,  Oktober 11, 2011 17:22

    Underbara foton av vår konung och kronprinsessa. Vilken vacker färg på blusen, passar vår kronprinsessa perfekt.

  10. 10.      snickarjohn,  Oktober 11, 2011 17:50

    Ikväll är det fotboll igen.
    Idag tror jag faktiskt att någon medlem av familjen Bernadotte masar sig dit.
    Allt annat vore ytterst skamligt.

  11. 11.      Nettan,  Oktober 11, 2011 18:09

    Hej

    …………..Underbara fina bilder…………..

    Kramisar Nettan ( Logan )

  12. 12.      Marguerithe,  Oktober 11, 2011 19:03

    Jag kan inte se nog på dessa bilder. Victoria ser trygg och harmonisk ut med pappa bredvid sig. Jag tycker hon har representerat för mycket ensam den senaste tiden. Hoppas hon tar det lite lugnare framöver. Ingen skulle missunna henne det.

  13. 13.      Susanne Blomgren,  Oktober 11, 2011 19:08

    Victoria såg utvilad och brun ut.Varit på semeter?Tycker det är konstigt att hon har dragit ner på tempot allaredan.Hennes kollegor i dom andra länderna,jobbade nästan in till sista månaden.Se på bl.a danska kongligheter.

  14. 14.      Sussie,  Oktober 11, 2011 19:47

    Dom trivs tillsammans !

  15. 15.      Irma,  Oktober 11, 2011 19:48

    Oi vad jobbigt arbete de har, ingen annan skulle orkar med det.

  16. 16.      Sofia,  Oktober 11, 2011 20:17

    Ser ut som om hon stolt tänker ”Jag och pappa!” (på första bilden)

  17. 17.      Cecilia,  Oktober 11, 2011 20:18

    Vår kronprinsessa må vara söt och omtyckt…men varför så osmickrande bilder på henne, som den översta?

  18. 18.      pia,  Oktober 11, 2011 20:48

    Det är väl klart att kungen är glad över att hans dotter är så lojal och skötsam. Han behöver inte oroa sig en sekund när det gäller Victoria. Själv skulle jag nog ha svårt att vara så tolerant om min far hade varit av kungens sort. Men det är mänskligt att fela och gudomligt att förlåta. Det är något som nu för tiden allt fler tycks tänja ut till bristningsgränsen, det där med hur mänskligt det är att fela i alla fall. Skönt att se hur vår kära kronprinsessa blomstrar under sin graviditet. Det barnet kommer att bli harmoniskt och lyckligt om det kommer an på hur mamman känner sig under havandeskapet. Numera vet man så mycket bättre vad som händer oss i moderlivet och hur vi påverkas av det vår mamma upplever. Fantastiskt spännande.

  19. 19.      gunilla,  Oktober 11, 2011 21:13

    Sa sot och trevlig Victoria ser ut nar hon inte har det evinnerliga leendet pakopplat.
    Mjuk och och klok och eftertanksam.
    Kanske leendet ar ett slags skydd?

  20. 20.      snickarjohn,  Oktober 11, 2011 22:22

    Fotbollsfesten är över.
    Sverige kvalificerade sig till EM.
    Inte en medlem av familjen Bernadotte så långt ögat nådde.
    Ynkedom.

  21. 21.      Marianne,  Oktober 11, 2011 23:39

    Kungen ser glad ut!!

  22. 22.      snickarjohn,  Oktober 12, 2011 7:10

    Även Danmark tog sig igår till EM.
    Så här hanterar man det där:
    http://www.sporten.dk/fodbold/prins-joachim-festede-i-omklaednings-rummet

  23. 23.      hilde,  Oktober 12, 2011 7:56

    Herlige bilder.
    Fint å se kongen glad også. Det er ikke ofte.

  24. 24.      Hanne Tarkkonen,  Oktober 12, 2011 8:27

    Vilken fin blus o örhängen våran Kronprinsessa hade nu. Själv älskar jag ju lila o den färgen passar ju så bra på Viktoria som hade en fin ”solbrun” hy……..

  25. 25.      Molly,  Oktober 12, 2011 8:36

    instämmer m Hanne syrenlila nyansen passar kronprinsessan otroligt bra

  26. 26.      hilde,  Oktober 12, 2011 8:39

    Snickarjohn
    Hva du tjater om forballsmatcher.
    De kongelige kan vel tenkes at de har andre ting å gjøre enn å gå på fotballkamper. hva med bandy,basket,volleyball,tennis etc. Skal de bruke all sin tid på idrettsarrangementer hjemme og ute.

    susanne #13
    Om du går inn på kalenderen til kongehuset vil du se at Victoria har masse representasjon hver uke. Hun har definitivt ikke dratt ned på tempoet.
    Dessuten bør du vite at hver graviditet er ulik en annen.Det kan vel tenkes at victoria sliter med bekkenløsning,høyt blodtrykk eller andre plager og dermed beordres av legen til å dra ned på tempoet. Hvorfor sette kongeligheter opp mot hverandre hele tiden.
    Noen går gjennom sine graviditeter uten en eneste plage,mens andre er kvalme,har ryggplager etc gjennom hele svangerskapet.

  27. 27.      Sthlm,  Oktober 12, 2011 9:17

    #20
    Kanske inte någon ”kunglig”, men Carl Philip och hans utvikningstjej var på plats. De hade väl ”smugit in” tillsammans med en beställd fotograf.

  28. 28.      snickarjohn,  Oktober 12, 2011 9:28

    # 26 Hilde,
    Likaväl som de går på operan, kyrkomötets öppnande, fackföreningsjubileum, konserter i Berwaldhallen och andra platser, konstutställningar, sjukhusinvigningar etc etc, bör de inse att idrott är en del av vårt samhälle. En stor del dessutom. Inte bara fotboll utan all sport. Det handlar inte bara om att kvittera ut en OS-garderob och visa upp sig när det är dags för detta evenemang. Att jag nämner fotboll är för att det ligger mig varmt om hjärtat. Dock ser jag inte att de springer ner dörrarna för att bevista några andra idrottsevent heller
    Priset togs när Sverige stod som värd för handbolls-VM häromåret och inte en enda match sågs av de kungliga. De danska kungligheterna kom över till Sverige och tittade.
    Nu backar jag dock lite eftersom jag på annan plats på siten sett at CPB var på matchen igår. Dock inte i en officiell roll som stöd åt laget, utan helt privat med damsällskap.

  29. 29.      ulla,  Oktober 12, 2011 9:55

    Ni skriver att de ser så glada ut när de borde se mer reflekterande ut. Deär nog ganska naiva båda och tror att hur de än beter sig så har de folkets stöd.
    Ena dagen dela ut medalj till en diktator och nästa bli hyllad för att man ser så trevlig ut och jobbar så flitigt..
    Förklara det någon…..

  30. 30.      Lina,  Oktober 12, 2011 11:50

    Mössan är av svenska märket Håkki!

    haakki.com/shop/

  31. 31.      Ansan,  Oktober 12, 2011 12:02

    #29# Ulla, det gör jag gärna. Den medalj som du åsyftar var en scoutmedalj och ingen kunglig medalj. Alla länder/ politiska ledare besöker Saudie arabien och andra diktaturer. Vi liksom många/de flesta andra länder har ambassader där. Svenska folket reser över hela världen inklusive diktaturer. Kungens besök föranleddes av att han är hedersorförande för Int scoutrörelsen. Tror att kungen har ett stort folkligt stöd.

  32. 32.      Irene,  Oktober 12, 2011 12:21

    # 13
    Jeg tror, det er pressen, som skriver, at hun ”drar” ned på sine opgaver allerede, blot fordi hun ikke tager med Daniel til New York.
    Men Victoria skal være mor for første gang og det er en arving til den svenske trone hun venter og en sådan skulle helst fødes hjemme i Sverige.
    Dog kan jeg huske, at Margrethe var på officielt besøg i Nepal, som tronfølger, men om det var mens hun ventede Frederik eller Joachim, kan jeg ikke huske og heller ikke hvor langt henne i graviditeten, hun var.

    Forøvrigt har jeg netop for et par timer siden læst på nettet, at Marie og Joachim skal på officielt besøg i Japan sammen med dansk erhvervsliv i begyndelsen af NOVEMBER. Da er Marie 7 måneder henne og flyrejsen tager omkring et halvt døgn/12 timer.
    Jeg synes personligt, at Joachim, som Daniel, skulle lade sin gravide kone blive hjemme!

  33. 33.      ulla,  Oktober 12, 2011 12:41

    @ansan
    Du får nog läsa på lite, det skapar alltid en lite djupare insikt i debatten.

  34. 34.      Catharina,  Oktober 12, 2011 14:40

    Nu ska vi få veta mer om hur kungen fördelar sina 125 miljoner

    http://blog.svd.se/politikdirekt/2011/10/majoritet-oppnar-for-mer-insyn-i-kungens-apanage/

  35. 35.      Bo,  Oktober 12, 2011 16:04

    #29# Ulla – Sant!

  36. 36.      matilda,  Oktober 12, 2011 17:00

    Man skjuter inte sina kompisar!

  37. 37.      Madde,  Oktober 12, 2011 19:53

    Solbränd prinsessa. Lyser solen på Haga? Solpuder kanske?
    Vilken fin färg till den vackra prinsessan.

  38. 38.      lime,  Oktober 13, 2011 9:42

    Glada miner, givetvis, kungen fick ju tidigare äntligen
    tillfälle att språka med sin gamle barndomskamrat; Lettström,
    på societetsrestaurangens veranda på Marstrand. Ett möte
    som kungen enligt TT-intervju endast möjligen kunde ske
    ‘inför döden’? ))

    http://www.tv4play.se/nyheter_och_debatt/nyhetsmorgon?title=kung_carl_xvi_gustaf_alla_har_vi_gjort_dumheter&videoid=771452

  39. 39.      Mirre,  Oktober 14, 2011 3:48

    Jag tycker Victoria har jättesnygga mammakläder! Den här lila färger klär hennen verkligen.

  40. 40.      Marguerithe,  Oktober 14, 2011 10:29

    ”31″Ansan,

    Tack för en bra kommentar! Det finns alldeles för mycket okunskap här på sidorna. Har man kritik mot kungafamiljens officiella uppdrag får man vända sig till UD och regeringen! Kungafamiljen får göra mycket som de kanske inte skulle göra privat.

    ”28″ snickarjohn,

    Även om sport är en del av samhället kan man nog inte jämföra det med de uppdrag du nämner i din kommentar.
    Om Carl Ph med flickvän varit på matchen är det ju för att bägge säkert är intresserade av fotboll, och det är ju ännu roligare i så fall än att göra något av plikt.
    Att man går på OS är ju det bästa sättet att visa att man stöder alla idrotter.

  41. 41.      Irene Björkeroth,  Oktober 15, 2011 11:50

    Äntligen en glad kung och hans vackra dotter som gör allt för att uppfylla sina plikter!

Kommentera?

På fredag stundar stor fest i Storbritannien

Kungligt På fredag och lördag kommer kungligheter från hela världen att samlas i London då drottning Elizabeth firar sitt 60-års jubileum...

Annons
Annons

Drottning Elizabeths finaste juveler visas upp

Kungligt Drottning Elizabeths diamantjubileum i Storbritannien gör ju en lycklig på flera sätt. Inte minst för alla trevliga utställninga...

Fler bilder från Marys och Frederiks resa i Sydkorea

Kungligt Kronprins Frederiks och kronprinsessan Marys resa i Sydkorea är över för denna gång - här kommer några fler bilder från resan. ...

Vem bar den bäst…

Kändisar På Vimmelprinsessans blogg kan ni nu se två bilder på samma klänning - en på Jennifer Lopez och en på Emma Stone. Vem bar den bä...

Besök i Lourdes för Albert och Charlene

Kungligt Furstinnan Charlene och furst Albert har tagit sig över till den kända vallfartsorten Lourdes där de också gick i mässan. Resan...