De syns inte utåt, men de betyder desto mer: Här är gänget som hjälper kronprinsessan Victoria att vara vanlig.
Kronprinsessans okända krets!
Efter reklamen: Kronprinsessans okända krets!
Vi är vana att se henne glida ur blanka svarta bilar, följd av sina säkerhetsvakter. Alltid med samma strama powerknut, och klädd i högklackat och kostym. Eller så bländar hon oss med sina gnistrande briljantdiadem och svepande aftonklänningar.
Men vad inte så många tänker på, eller känner till, är att kronprinsessan Victoria även har ett annat liv. En helt vanlig tillvaro som löper parallellt – och helt vid sidan av – hennes upphöjda position i det kungliga strålkastarljuset.
En rätt vanlig familj – också.
Som på föräldramötena i prinsessan Estelles skola, där hon bara är en av alla andra mammor. Eller när det är städdag på prins Oscars förskola och hon hugger i som alla andra. Två välkomna andningshål där hon kan vara bara Victoria, en hyfsat vanlig 42-årig småbarnsmamma.
Några andra som också hjälper till med den är saken är hela den stora klanen Westling, med Daniels föräldrar Ewa och Olle i spetsen, som alla har tagit emot henne med öppen famn, från allra första början.
Dit hör också Daniels syster Anna, som erbjuder den för prinsessor stora lyxen med helt vanliga familjemiddagar runt ett helt vanligt middagsbord.
Anna Westling och hennes dotter Vera med prinsessan Estelle.Prins Daniels mamma Ewa Westling på besök på Drottningholm.
Sedan har vi Daniels farbröder och fastrar och kusiner. Och Anna Westlings 21-åriga dotter Hedvig som har flyttat till Stockholm, och lätt kan kvista över till morbror Daniel och hans familj på Haga.
Daniels systerdotter Hedvig med sin pojkvän Victor, blivande NHL-proffs.Olle Westlings lillebror Nils Westling med sin fru Ann-Catrin och barnbarnen Florentine och Ralph, dottern dotter Frida med sin man, samt längst till höger prins Daniels syster Anna med sin man Mikael Söderström.
Nya bilden avslöjar kronprinsessan Victorias stilchock!
Läs mer
Daniels barndomsvänner och den breda krets som han lärde känna under sina år som företagare är också ett gäng som står med fötterna stadigt på jorden. Och så har vi kronprinsessans tjejgäng, de som ibland lockar med henne ut på väldigt härliga vanligheter, som att handla till barnen i någon affär ute på stan.
Victoria med bästisen Caroline Dinkelspiel – de har delat glädje och sorg ända sedan de var i tonåren.
Helt enkelt ett gäng vanlisar – och vad skulle Victoria göra utan dem?
Foto: TT.
Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Svensk Dam följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.