Närmare bestämt är Anna och sönerna Lionel och Elton i soliga Spanien där de tankat glädje och energi.
Programledaren har delat med sig av flera fina ögonblick under deras vistelse och det är tydligt att Anna är lite lättare i stegen.
Ja, på Instagram delar hon med sig av den stora lyckan som såklart mycket beror på barnen som hon nu fått massa kvalitetstid med:
"Gracias Puerto de la Cruz Oändligt tacksam för tankning av barnkramar och behövlig färgpalett för att åter ge sig in i byggdammsracet och nyhetsläget igen".
"Och apropå det, värdefulla ord från 8:åringen gällande världsläget denna vecka - 'ondska kan aldrig besegras med starka vapen bara med kärlek'.
Vi unnar Anna all återhämtning, och längtar tills hon är tillbaka i rutan igen! Och vi är inte ensamma:
"Saknar dig i rutan ", går till exempel att läsa i Annas kommentarsfält.
Det råder inga tvivel om att Anna älskar barn och till hennes stora glädje växte familjen nyligen också.
Ja, i april berättade Anna att hon blivit faster till en liten filur som vi sedan dess sett dyka upp på hennes Instagram.
Det innebär också att Lionel och Elton fått en nu liten kusin. Det är underbart när familjen växerr!
Foto: TT
Vi baserar våra artiklar på verifierade källor, officiella uttalanden samt egna intervjuer. Svensk Dam följer de pressetiska reglerna. Krönikor och analyser uttrycker skribentens egna åsikter. Läs mer här.