Pernillas besked – efter otroheten som skakat hela familjen: "Det är slut nu"
Familjen Wahlgrens underbara dynamik har hela Sverige blivit varse om – den har vi ju fått följa i många olika sammanhang.
Inte minst Wahlgrens värld, där vi från start fick se Bianca och Benjamin Ingrosso under mamma Pernilla Wahlgrens tak, med allt vad det innebar.
Inte minst, stormiga uppbrott, som Bianca var med om många gånger. Och alltid med samma person – Phillipe Cohen.
Pernillas ord: "Det är ju slut nu då"
Bianca och Phillipes relation blev en följetong på nio år, där de gjorde slut totalt nio gånger. Spiken i kistan kom först 2022, då Bianca öppet sa att det nog var deras sista uppbrottet.
Mamma Pernilla hade då följt Bianca och Phillipes relation i upp- och nedgångar, och vi såg henne ofta trösta sin dotter i Wahlgrens värld.
Och även Pernilla uttalade sig när Bianca och Phillipe gjorde slut den där sista gången. Som hon då sa i Wahlgrens värld:
– Det är ju slut nu då, mellan Bianca och Phillipe igen, får man ju säga. Den här gången tror jag att det kan vara två vuxna människor som kanske insett att de inte ska vara tillsammans helt enkelt.
Sagt och gjort, sedan några år tillbaka är Phillipe ihop med influecern Rebecca Lindbergh Thor, och Bianca kunde nyligen berätta i podcasten Nära vänner att hon dejtar en ny man.
VIDEOS FRÅN svenskdam
Otrohetsskandalen i familjen Wahlgren
Så att Bianca också känner sig bekväm med att berätta vad som egentligen hände mellan henne och Phillipe är inte konstigt.
I sin egen talkshow, Bianca by Night, berättar hon om en dålig magkänsla hon hade kring otrohet som skulle visa sig stämma, enligt henne:
– Och då var det sant. Samtidigt som jag vaknade hände det verkligen, säger Bianca i programmet.
Hon lägger dock till att även hon var otrogen, och att det blev rörigt där i slutet av relationen. Men lyckligtvis har de nu båda hittat kärlek på varsitt håll.
Foto: TT