Tittarilska efter scenerna i Let's Dance – stänger av tv:n: "Väldigt svårt att se"
2006 hade Let's Dance premiär i Sverige på TV4 och nu är programmet inne på sin 19:e säsong.
Detta efter en paus 2024 där produktionen klurade på flera förändringar som nu trätt i kraft.
Resultatet? En mestadels ny jury, nya programledare och ett helt nytt upplägg – ja, inte mycket är sig likt.
Och vissa scener i programmet skakar om. Nu höjer flera tittare sina röster och protesterar mot tv-bilderna.
Förändringarna i Let's Dance
I den nya säsongen sitter Tony Irving, Taya Shawki och Eric Saade i juryn, medan Pär Lernström och Johanna Nordström agerar programledare.
Pär och Johanna får alltså lotsa tittarna genom alla förändringar, som inte tagits emot väl av alla.
Ja, på TV4:s Instagram kan man läsa mycket kritik. Flera tycker till exempel att det nya upplägget, där de första tre programmen är kvalprogram där publiken i studion röstar, ställer till det:
"Värdelöst upplägg som mer är slumpen som avgör vem som blir kvar och vem som har mest familjemedlemmar i studion", är en av många kommentarer i samma stuk.
Flera är så pass irriterade att de skriver att de stängt av tv:n och slutat kolla på Let's Dance, och nu framförs ytterligare kritik mot en av förändringarna:
Ljussättningen.
VIDEOS FRÅN svenskdam
Tittarilska mot Let's Dance
Ja, tre Let's Dance-avsnitt har rullats ut på TV4 och nu konstaterar flera tittare att det är svårt att se danserna:
"Vilken jobbig ljussättning sjukt jobbigt att titta på", skriver en person.
"Supertrist upplägg med alla duktiga som åker ut direkt. Se över ljussättningen, väldigt svårt att se dansarna", skriver en annan.
"Hoppas att studion, bildkvaliteten och belysningen blir bättre när programmet sänds live", skriver en tredje.
Tittare kritiserar ljussättningen i nya Let's Dance:
Om TV4 väljer att agera på kritiken återstår att se. På lördag är det dags för det första direktsända programmet.
Foto: Skärmdump TV4