Chris förändring i relationen med Madeleine – inget är sig likt
Beskedet om att prinsessan Madeleine skulle flytta hem till Sverige slog ned som en bomb. Hemma på Drottningholms slott jublade drottning Silvia och kungen av lycka, medvetna om att deras älskade barnbarn nu bara skulle finnas ett stenkast bort.
Flytten har inneburit en rad förändring och sätter en helt annan press på både Madeleine och Chris O'Neill. Nu kan de inte längre ducka kungliga tillställningar, och förväntas att närvara på traditionella händelser som Nobelfesten.
I Florida kunde de leva ett relativt anonymt liv, i Sverige blir det något helt annat. Samtidigt har de lyckan att kunna vara nära hela den svenska kungafamiljen, vilket blir extra speciellt dessa tider.
Kungafamiljen enorma glädje
Det är ingen hemlighet att påsken är något av kungafamiljens favorithögtid. Inte helt sällan samlar de hela familjen, redo att gå på äggjakt tillsammans och se till så att de yngre får en underbar upplevelse.
Både Madeleine och Chris älskar påsken. När de bodde i USA slog de ofta på stora trumman, med stora påskharar och påskägg, samtidigt som de delade med sig av underbara bilder på barnen.
”Glad påsk!” skrev en lycklig Madeleine i fjol och delade med sig av en bild på sig, prinsessan Leonore och prinsessan Adrienne.
VIDEOS FRÅN svenskdam
Förändringen i relationen
I år blir det en annorlunda påsk. Närheten till den svenska kungafamiljen gör att de kan fira med stora delar av släkten, och äta svensk påskmat och allt som kommer med högtiden.
Ja, räkna med att Silvia och kungen är lite extra glada med vetskapen om att hela familjen är nära. Den glädjen delas självklart av Madeleine och Chris, som nu påbörjat ett helt nytt kapitel i sitt härliga liv!
Foto: TT