”Chris” söks i utlandet – situationen har eskalerat
Trots att Chris O'Neill är gift med en prinsessa är han en aningen mystisk person. Han gillar inte att synas i det kungliga rampljuset och har alltid varit tydlig med att han mer än gärna håller sig i bakgrunden.
– Jag är inte född i någon kungafamilj. Jag är Christopher O’Neill, min far var Paul O’Neill. Han var en familjefar som hade sin egen identitet, arbetade hårt och lyckades bra med det, har han sagt till King Magazine.
SVT:s jakt på ”Chris”
Därför är han nog inte helt nöjd med att SVT nu letar efter hans dubbelgångare. Kanalen är nämligen på gång med en ny serie, vilket Expressen rapporterat om, och söker någon som kan porträttera prinsessan Madeleines make.
På sajten statist. se har man lagt ut en annons där det står:
”Vi söker en manlig statist i 50-årsåldern att agera kund i matbutik för en populär humorserie”.
VIDEOS FRÅN svenskdam
Sprids i utlandet
Inte heller blir nog Chris glad av att höra att internationella medier nu skriver om SVT:s jakt efter hans dubbelgångare.
Danska Billed-Bladet rapporterar även om det arvode som gäller för den som landar rollen som Chris O'Neill.
”Som kompensation för rollen får Chris O'Neills look-a-like 500 svenska kronor, vilket motsvarar ca. 336 danska kronor”, skriver tidningen.
Foto: TT