Christina Schollin avslöjar: Fick hjälp av drottning Silvia under svåra tiden
Christina Schollin kan se tillbaka på en gedigen karriär som skådespelare.
Nyligen spelade hon sin sista föreställningen av Fanny och Alexander på teater Galeasen i Stockholm där hon porträtterat rollen som farmor Helena i teaterversionen av Ingmar Bergmans film.
Christina Schollin har en kär relation till klassikern som hon själv medverkade i 1982.
Nu avslöjar skådespelaren nya detaljer om sin relation till filmen och hur hon vid tidpunkten tog hjälp av självaste drottning Silvia!
Christina Schollin om relationen till drottning Silvia
Det blev ett känslosamt avsked när Christina tvingades ta farväl av ensemblen på teater Galeasen. I samband med den sista föreställningen delade hon sitt tacktal på sociala medier.
VIDEOS FRÅN all
– Mina kära vänner, mina kära medspelare, tack för den här spelperioden. Jag älskar er alla, säger Christina i videon från teatern och tvingas pausa för att hålla tillbaka tårarna.
– Oj nu gråter jag, tillägger hon och fortsätter:
– Och vem vet vi kanske ses allihopa i lilla Nerja och spelar Fanny & Alexander, säger Christina och skickar en slängkyss till publiken.
”Vi har haft en fantastisk tid tillsammans och verkligen varit en familj som värnat om varandra. Jag är så oerhört tacksam över över att vi tillsammans har fått skapa magi och ge vår publik.”, skrev Christina på sin Instagram.
Christina har tidigare berättat att hon tackade ja till rollen i samband med att hennes make Hans Wahlgren insjuknade. Så rollen blev extra betydelsefull för Christina som i maj i fjol tvingades ta farväl av sin stora kärlek.
Nu berättar Christina om sin relation till filmen Fanny och Alexander, som hon själv medverkade i, och avslöjar nya detaljer om hur hon tolkade rollen som Lydia.
Drottning Silvias hjälp under Christinas svåra tid: "Så tacksam"
– Fanny och Alexander som Ingemar Bergman skrev ihop, en enorm obeläng, och vi visste allihopa som var med i den filmen att nu skapar vi filmhistoria, säger Christina i en video på Instagram och fortsätter:
– Det var en magisk stämning och Ingemar var på strålande humör. Och jag är så tacksam för att han gav mig rollen som stackars Lydia, en tyska.
I videon avslöjar Christina hur hon gick tillväga för att sätta sig in i rollen, ett svårt uppdrag som alla skådespelare hanterar olika.
Som tur var kunde Christina ta hjälp av självaste drottning Silvia!
– Jag skulle bryta på tyska och jag studerade drottning Silvia för att hon hade en sådan lagom brytning, säger Christina i videon och avslutar med att tacka Ingmar Bergman.
Foto: TT, Instagram/Christina Schollin