Populärt: NYTT! Korsord Drottning Silvia Kronprinsessan Victoria Prins Daniel Prinsessan Madeleine Prinsessan Sofia Marius Borg Höiby

Därför gjorde Chris hemlig blixtvisit i Stockholm

04 apr, 2017, 17:03
author Agneta Nisbeth
Agneta Nisbeth
Tipsa oss!
Madeleine stannade hemma.
Annons

En av anledningarna till att Chris O’Neill tackade nej till en prinstitel var att han ville fortsätta sin affärsverksamhet. Nu verkar det som att företagandet har tagit honom till Stockholm.

Vid lunchtid under tisdagen sågs Chris O’Neill på Östermalm i Stockholm. Han var affärsmässigt klädd och gick tillsammans med en av prinsessan Madeleines äldsta vänner, greve Jacob Cronstedt.

Hovets informationschef Margareta Thorgren bekräftar för Svensk Damtidning att Chris är i Stockholm över dagen för affärsmöten.

Håll dig uppdaterad med vårt nyhetsbrev och få kungliga nyheter från hela världen!

Få nyhetsbrev med massor av tips på rolig läsning, spännande nyheter inom kungligt och nöje, repotage och mycket mer till din e-post varje vecka. Nyhetsbrevet är helt gratis!

Ja tack. Jag vill ta emot marknadsföring från Aller Media i form av nyhetsbrev och specifika erbjudanden baserade på profilering. För mer information se Aller Medias integritetspolicy.

 

Chris O’Neill har tidigare berättat om sin nya verksamhet Wilton Payments där han arbetar för att ta fram betalningslösningar för stora företag verksamma på en global marknad.

Annons

I en intervju har han berättat att arbetet innebär mycket resande, men att han försöker att tillbringa 75 procent av sin arbetstid i London.

– Hemma i London har jag ett kontor som jag delar med några andra företag och på kvällarna kan jag vara hemma med Madeleine och barnen, sa han i den här intervjun med Johan T Lindwall.

– Resorna jag gör till exempelvis Zürich eller Milano är över dagen, så att jag på det sättet slipper spendera en natt på hotell.

Och nu vet vi alltså vart Chris senaste jobbresa gick – till Stockholm.

Louise och Jacob Cronstedt är nära vänner med Madeleine och Chris. Under tisdagen sågs Chris och Jacob promenera på Östermalm.

Foto: IBL.

Annons