Detaljen i bilden på drottning Silvia – sker mitt under begravningen
I början av april bekräftade hovet för Svensk Damtidning att drottning Silvia genomgått en operation.
Silvia har opererats
Det bekräftade hovets informationschef Margareta Thorgren.
– I början av veckan så har drottningen genomfört en fotoperation, en så kallad Hallux Valgus, sa hon till tidningen och tillade:
– Det innebär att drottningen återhämtar sig och vilar på Drottningholm efter den här operationen. Operationen har gått bra och drottningen mår väl.
Drottning Silvia anländer till begravningen
Sedan operationen har Silvia beordrats vila – men under lördagen syntes hon komma gåendes längs Vatikanen.
Det hade nämligen blivit dags för henne och kungen att medverka under påve Franciskus begravning. Deras relation till påven var nämligen stark under många, många år.
– Drottningen och jag minns påve Franciskus med stor respekt och värme. I kraft av sin naturliga karisma, djupa ödmjukhet och sitt aldrig sviktande försvar av människovärdet, var påven en betydelsefull ledare, sa kungen i ett pressmeddelande.
Silvia anländer med käpp
Silvia fångades på bild iklädd dagens tema – svart. Och med stöd av kungens arm gick hon längs kyrkan. I andra handen höll hon en käpp, en detalj som sticker ut.
Men det är ingen anledning till oro, eftersom vi nu vet varför!