Drottning Silvia lämnar Drottningholm – sker med omedelbar verkan
Drottningholms slott är kungen och drottning Silvia trygga bostad. Här kan de leva ett sant lyxliv, i ett ljusgult slott så pampigt att man blir helt tagen av dess vackra yttre och den sagolika grönska som omfamnar allt.
Slottet är lika vackert i trolsk dimma en grå novemberdag, som under en solskön julimorgon när slottsträdgården spänner musklerna på allvar och visar sin lummiga sida.
Kungaparet bor i den södra flygen, den del av slottet som ligger närmast vattnet med en kupolprydd hörnpaviljong, tillsammans med den lurviga hunden Brandie.
Silvia lämnar Drottningholm
Men de lever också ett liv där vissa uppdrag kräver att de lämnar Drottningholm och Stockholm. Nu har Silvia lämnat slottet med omedelbar verkan, satt sig på ett plan och tagit sig hela vägen till Doha i Qatar.
Där väntar ett tre dagar långt besök med den icke-statliga organisationenorganisationen Mentor Arabia, som arbetar för att skapa en värld där barn och ungdomar har möjlighet att leva ett hälsosamt och bra liv.
Det är ingen hemlighet att Silvia sedan flera år tillbaka brinner för barns rättigheter och är involverad i flera organisationer som arbetar aktivt i främjandet för utsatta barn.
VIDEOS FRÅN svenskdam
Varit på flera resor
Organisationen Mentor grundades av Silvia och WHO för 30 år sedan. Under åren har hon varit på flera utlandsresor för att lyfta organisationens frågor och försökt göra världen till en bättre plats.
Svensk Damtidning var på plats i samband med organisationens 30-årsfirande i oktober förra året. Runt 120 gäster hade samlats på Hospitalet i Nacka och Silvia strålade i en grön paljettopp från Georg et Arend.
Under festen konstaterade Silvia att organisationen hjälpt miljoner unga i mer än 80 länder.
– Att vara mentor åt en ung person är en av de allra mest meningsfulla roller som en vuxen människa kan ha, sa Silvia i ett tal.
Foto: TT