Populärt: NYTT! Korsord Drottning Silvia Kronprinsessan Victoria Prins Daniel Prinsessan Madeleine Prinsessan Sofia Marius Borg Höiby

Drottningens gudson plötsligt död – kungafamiljen i enorm sorg

03 apr, 2025, 12:00
Prinsessan Kate, prins William, kung Carl Gustaf, drottning Silvia, prins Daniel och kronprinsessan Victoria
Drottningens gudson har dött till följd av en huvudskada. Nu sörjs han av många, inklusive kungafamiljen.
Annons
Kända svenska profilerna som lämnat oss 2025Brand logo
Kända svenska profilerna som lämnat oss 2025

Den brittiska kungafamiljen är i sorg. Drottning Elizabeths gudson, Charles O’Hagen, har gått bort till följd av en huvudskada, skriver Hello.

Charles var ett av drottningens många gudbarn, och hade en särskilt nära koppling till Elizabeth och kungafamiljen, som nu sörjer hans bortgång.

Charles dog den 23:e mars och uppnådde mycket i sitt liv – som han vigde åt politiken, samtidigt som han rörde sig i kungliga sammanhang.

Drottning Elizabeths gudson död

Drottning Elizabeth hade 30 gudbarn under sitt 96-åriga liv, och Charles O’Hagen hade en speciell plats i hennes hjärta.

Han blev hennes gudson på den tid då hon fortfarande var "prinsessan Elizabeth", och innan hon själv fick barn.

Annons

När Charles fortfarande var en pojke agerade han "Page of Honour" efter henne kröning, 1953. En ceremoniell roll han hade mellan 1959 till 1962.

Under sitt 79-årige liv var Charles en medlem av av det Europeiska parlamentet för Devon, ett administrativt grevskap i sydvästra England, mellan 1973 till 1975, och sedan igen från 1979 till 1994.

Drottning Elizabeths gudson sörjs

Charles gifte sig tre gånger, och välkomnade en dotter till världen med sin första fru. Nu sörjs han av sina nära och kära, inklusive den brittiska kungafamiljen.

Drottning Elizabeth gick ur tiden 2022, 96 år gammal. Därmed lämnades tronen över till hennes son, Charles, som i dag är kung. Elizabeth var vår svenska kungs brylling, vilket han också tog till vara på i sitt officiella uttalande efter hennes död:

Annons

– Med sorg har min familj och jag i dag mottagit beskedet att min kära släkting, Hennes Majestät Drottning Elizabeth II, har gått ur tiden, sa han då.

– Drottningen tjänade sina länder och Samväldet med en enastående hängivenhet och pliktkänsla. Hon har varit ständigt närvarande, inte bara i det brittiska samhället utan även internationellt. Därtill har hon i alla år varit en god vän till min familj och en länk till vår gemensamma familjehistoria.

Foto: TT

Annons
ANNONSSAMARBETE MED EDBLAD