Fina kärleksgesten mellan kungen och Silvia – allt fångades på bild
I snart en vecka har världens katoliker sörjt.
Påve Franciskus död
Under måndagen den 21 april bekräftades det nämligen att påve Franciskus avlidit vid 88 års ålder.
Hans begravning liknade få. Med över 200 000 människor på gatorna, miljontals tv-tittare och ett enormt säkerhetsarbete direktsändes begravningen under lördagen.
Och de inbjudna gästerna bestod bland annat av de högst uppsatta politikerna världen över – och en stor skara kungligheter.
Kungen och Silvia på begravning
Strax efter påvens död stod det klart att både kungen och drottning Silvia skulle närvara vid ceremonin, som ägde rum på Petersplatsen i Vatikanen.
Vårt kungapar hade under åren en god relation till påven, som de såg upp till i och med hans kämpaglöd för det goda i mänskligheten.
– Drottningen och jag minns påve Franciskus med stor respekt och värme. I kraft av sin naturliga karisma, djupa ödmjukhet och sitt aldrig sviktande försvar av människovärdet, var påven en betydelsefull ledare, sa kungen i ett pressmeddelande och fortsatte:
– Påven tog också flera gånger emot drottningen i Vatikanen för att gemensamt sätta ljus på de många oförrätter som världens barn tvingas utstå. Denna dag ser vi med tacksamhet tillbaka på påvens engagemang för världens utsatta.
Kärleksgesten under begravningen
Och det var fint att se kungaparet tillsammans. Under deras gemensamma år har de varit med om otaliga händelser, både lyckliga som olyckliga.
För bara några dagar sedan befann de sig i Coburg för begravningen av prins Andreas. Även där var stödet kungaparet emellan tydligt.
Och liksom påvens begravning höll de sig nära varandra. När de kom gåendes mot sina platser var kärleken tydlig – Silvia i armkrok med sin käresta!
Så fint att se.