Hemliga mötena – efter prins Daniels stora motgångar i privatlivet
Prins Daniel och prinsessan Estelle har funnits där på läktaren för sitt AIK under den hett emotsedda matchserien mot ärkerivalerna Djurgården. Den som vinner finalserien får gå upp i svensk hockeys absoluta finrum: SHL.
Men det ser mörkt ut för Daniels älskade AIK. De ligger under med 1-3 i matcher inför kvällens match – som Daniel och Estelle inte ens får gå på.
Hemliga möten efter Daniels privata motgång
Det kan bli så att Djurgården vinner ikväll och därmed tar hem hela finalserien. Och då kan det bli stormning av isen, även om det är något som både klubbarna och ligan försöker motverka.
– Vi har haft säkerhetsmöten med båda lagen, hockeyallsvenskan samt TV4 som har produktionen. Vi räknar med att ha en liknande ceremoni oavsett om det är hemma- eller bortalaget som går upp. Vi hade en prisceremoni för ett år sedan när Brynäs gick upp på Hovet och vi delade även ut medaljer då, inför mestadels fans från Djurgården, säger Hockeyallsvenskans sportchef Erik Ryman.
Inför Daniels måstemöte: "Finns en risk"
Men om Djurgården går segrande ur fredagens match kommer känslorna att svalla rejält.
– Då finns det en risk för att isen stormas och att vi inte kan garantera säkerheten för spelarna eller media, säger Erik.
VIDEOS FRÅN svenskdam
– Vi har en tät dialog med klubbarna och deras säkerhetsavdelningarna. Nytt möte på onsdagen. De gör ett fint arbete och har stenkoll på vilka som köpt biljetterna. Vi har även kravallstaket som ett alternativ. Jag känner mig trygg med att det här blir bra och att vi kan ge en värdig ceremoni till det vinnande laget.