Populärt: NYTT! Korsord Drottning Silvia Kronprinsessan Victoria Prins Daniel Prinsessan Madeleine Prinsessan Sofia Marius Borg Höiby

Hovet bekräftar – nya beskedet om Sonja, 87, efter sjukdomen

28 apr, 2025, 14:00
Drottning Sonja fick föras akut till sjukhus – nu kommer hovet med nytt besked.
Annons

Förra veckan kom skrämmande nyheter från Norge. Drottning Sonja, 87, hade mitt under påskfirandet i stugan i Sikkilsdalen drabbats av andningsproblem och fått föras med ambulanshelikopter till Rikshospitalet i Oslo.

Se filmen! Drottning Sonja på blixtbesök i StockholmBrand logo
Se filmen! Drottning Sonja på blixtbesök i Stockholm

"Hennes Majestät Drottningen lades in på Rikssjukhuset i kväll för undersökningar på grund av andnöd. Drottningen transporterades med ambulansflyg från Prinsstugan i Sikkilsdalen där Kungaparet tillbringade påsklovet." skrev norska hovet i ett pressmeddelande.

Annons
Drottning Sonja
Drottning Sonja fick föras akut till sjukhus efter att ha drabbats av andnöd.Jonas Ekströmer/TT

Sonja skrevs ut dagen efter

Lyckligtvis blev sjukhusvistelsen kortvarig. Redan nästföljande dag kunde Sonja skrivas ut, med rådet att sjukskriva sig och fortsätta återhämtningen hemma.

"Undersökningar visar att situationen har normaliserats. Drottningen är sjukskriven resten av veckan”, skrev hovet.

Därför går Silvia med kryckor • Pengasituationen med Madeleine – igen • Prins Louis, 7, väcker reaktioner – 3 kungliga snackisar vecka 17!Brand logo
Därför går Silvia med kryckor • Pengasituationen med Madeleine – igen • Prins Louis, 7, väcker reaktioner – 3 kungliga snackisar vecka 17!

Nya beskedet om Sonja

Nu bekräftar det norska hovet att drottningen är redo att sköta sina kungliga plikter igen. Redan i morgon, tisdagen 28 april, är det skarpt läge, då Sonja och kung Harald tar emot mottagarna av kungens förtjänstmedalj på slottet, rapporterar danska Se och Hör.

Annons

För den norska kungafamiljen är det ett sant glädjebesked. När kronprins Haakon uttalade sig om sin mammas hälsa, var det med viss lättnad i rösten han kunde konstatera att läget var under kontroll.

– Det finns liten anledning att oroa sig när de väljer att flyga henne med helikopter till Rikshospitalet, sa han till NRK och fortsatte:

– Men hon har fått väldigt bra bemötande där, och de är otroligt duktiga, så det har gått bra, och som tur är visar inget av de tester som har tagits något allvarligt.

Kronprins Haakon
Kronprins Haakon var lättad när det stod klart att drottning Sonjas hälsa förbättrats.Cornelius Poppe

Foto: TT

Annons