JUST NU: Victorias utekväll i Stockholm!
Kronprinsessan Victoria i glänsande guldig aftontopp.
Väska med rockiga nitar.
Och ett par riktigt sylvassa stilettos.
Ja, det var vad som mötte stockholmarna vid Hötorget tidigare i kväll.
En totalglammig partylook, och ljusår från gårdagens strikta uniform. För i dag är det fest – med kronprinsessan som hedersgäst!
Det är Estniska skolan i Stockholm som firar sitt 80-årsjubileum med konsert och Victoria – vars hjärta klappar hårt och varmt för Baltikum – tackade självklart ja.
Så nu sitter hon på första parkett i vackra Grünewaldsalen i Stockholms konserthus, i sällskap med sitt team från hovet: Hovmarskalken Isabella Törngren och vakthavande adjutant.
På programmet står både sång, musik och dans, och det är stor bredd på kvällens artister: Victoria får höra allt från skolans andragluttare till Stockholms Estniska Damkör. Som final utlovas Abbas Thank you for the music. Det kommer att bli långa kungliga applåder för alla som står på scen.
Kronprinsessan Victoria firade Estniska skolan 80 år
Estniska Skolan är en friskola med 200 elever och ligger i Gamla stan i Stockholm, inte så långt från Kungliga slottet.
Bland eleverna finns barn till tredje generationens flyktingar, vars föräldrar och mor- eller farföräldrar värnar om den estniska kulturen och språket. Men också barn till föräldrar som flyttat till Sverige på grund av arbete eller annat.
– Estländare som av olika skäl har spridits utanför Estland har alltid haft ett starkt behov av att bevara sin kultur och upprätthålla en nära kontakt med sina rötter, säger skolans rektor Piia Paljak Särlefalk.
Och på lördag fortsätter firandet på Berns salonger i Stockholm, med en jättefest för flera hundra gäster.
Foto: Jonas Ekströmer/TT.