Populärt: NYTT! Korsord Drottning Silvia Kronprinsessan Victoria Prins Daniel Prinsessan Madeleine Prinsessan Sofia Marius Borg Höiby

Madeleines oväntade beslut har blivit världsnyhet – möts av hård kritik

27 mar, 2025, 06:00
author Emma Granstedt
Emma Granstedt
Tipsa oss!
Prinsessan Madeleines nya beslut i karriären har väckt stor uppmärksamhet både i Sverige och nu även utomlands. Åsikterna är många!
Annons

Det var måndagen den 24 mars som prinsessan Madeleine publicerade en stor nyhet på sin officiella Instagramsida:

Prinsessan startar ett hudvårdsmärke.

Kritiken mot Madeleines nya skönhetsmärke: ”Välja mellan titeln och hudvårdskrämen”Brand logo
Kritiken mot Madeleines nya skönhetsmärke: ”Välja mellan titeln och hudvårdskrämen”

”Jag är glad över att berätta att jag lanserar "MinLen" en naturlig hudvårdsserie, utvecklad i samarbete med Weleda, en global ledare inom certifierad naturlig hudvård. MinLen är det första naturliga, ansvarsfulla, flergenerationella hudvårdsmärket i Europa – skapat med både unga och växande familjers behov i åtanke”, skriver Madeleine på Instagram.

Annons

Prinsessan Madeleines nya beslut möts av hård kritik

Nyheten har dock inte tagits emot så väl som man hoppats. Faktum är att prinsessans beslut att ge sig in i skönhetsbranschen har väckt stark kritik från flera håll.

Bland annat gick Expressens ledarskribent Ann-Charlotte Marteus ut hårt och ifrågasatte hur en kunglighet kan få ägna sig av egenföretagande på det här sättet:

– Det är konstigt att kungen gick med på detta företag. Förstår han inte risken med att kungafamiljen avförtrollar sig själv? Kungliga figurer måste ha ett sken av ”plikten framför allt” för att illusionsnumret med ärvda privilegier ska fungera. ”Pengarna framför allt” är vägen till monarkins undergång. Kungen borde tvinga sin dotter att välja mellan titeln och hudvårdskrämen, skriver hon.

Annons
Madeleine släpper ett hudvårdsmärke. Foto: Jessica Gow / TT

Samtidigt har hovet själva kommenterat Madeleines beslut och understrukit att man inte ser några problem med att prinsessan nu ger sig in på en ny bana:

– Beslutet om att starta bolaget har skett i dialog med Kungl. Hovstaterna. Riksmarskalksämbetet gör bedömningen att denna privata näringsverksamhet går att kombinera med Prinsessan Madeleines ställning som Kunglig Höghet, skriver hovet i ett uttalande.

Nyheten skapar rubriker utomlands

Madeleines nya karriärsplaner har inte bara väckt uppmärksamhet i Sverige utan även utomlands.

Annons

Nu rapporterar flera internationella sidor om prinsessans Instagraminlägg och beslutet om att inte använda sin kungliga titel i detta sammanhang.

”Det verkar som om prinsessan Madeleine försöker undvika de kontroverser som har plågat andra kungliga familjer på senare tid när deras titlar till synes har blandas med affärsfrågor”, skriver den brittiska kungliga sajten Royal Central.

Madeleine kommer titulera sig med sitt efternamn Bernadotte i samband med det nya jobbet, och skippa prinsesstiteln. Foto: Christine Olsson/TT
Annons
ANNONSSAMARBETE MED EDBLAD