Populärt: NYTT! Korsord Drottning Silvia Kronprinsessan Victoria Prins Daniel Prinsessan Madeleine Prinsessan Sofia Marius Borg Höiby

Mette-Marit i sorg

28 dec, 2016, 09:20
AvJohanna Lejon
Tipsa oss!
Bästa vänninan har gått bort.
Annons
KRONPRINSPARET

Den norska kronprinsessan Mette-Marit har sorg, en av hennes bästa väninnor dog under julhelgen.

Crown Prince Haakon and Crown Princess Mette-Marit

Det var den italienska modeprofilen Franca Sozzani, 66, som dog efter en tids sjukdom. Franca blev chefredaktör för den italienska upplagan av Vogue 1988 och bar titeln fram till sin död. Hon var även mycket engagerad i olika välgörenhetsorganisationer och blev under åren en mycket nära vän till den norska kronprinsessan. De reste bland annat på semestrar ihop och de sågs tillsammans så sent som i höstas, under filmfestivalen i Venedig.

Annons

Håll dig uppdaterad med vårt nyhetsbrev och få kungliga nyheter från hela världen!

Få nyhetsbrev med massor av tips på rolig läsning, spännande nyheter inom kungligt och nöje, repotage och mycket mer till din e-post varje vecka. Nyhetsbrevet är helt gratis!

Ja tack. Jag vill ta emot marknadsföring från Aller Media i form av nyhetsbrev och specifika erbjudanden baserade på profilering. För mer information se Aller Medias integritetspolicy.
Milan Fashion Week

Franca hade bara ett barn, fotografen Francesco Carrozzini som också höll ett tal under begravningen i hennes älskade Portofino.

Av: Agneta Nisbeth.

Foto: Stella Pictures.

Annons