Nya bilderna på Victoria – så här har du aldrig sett henne

Kronprinsessan Victoria var nog rejält trött när det svenska statsplanet landade i Stockholm nu i kväll: Bakom sig har hon tre extremt intensiva dagar i Nigeria – och så mycket att berätta för prins Oscar och prinsessan Estelle.
– Beaten i musiken, atmosfären på stan och doften av suya (de omtalade, lokala grillspetten). Varje ögonblick är fyllt av liv och energi! sa hon i går när hon försökte summera alla intryck.
Kronprinsessan Victoria om sina tre dagar i Nigeria
Detta har varit en resa i kungens tjänst och på regeringens uppdrag. och vid sin sida har Victoria haft bostadsminister Andreas Carlson. Och vem var det som fick feeling på FN-centret i Lagos om inte han! De möttes ju av sådana härliga lokala rytmer och kronprinsessan Victoria var snabb med att hänga på:
Men kronprinsessan Victoria är inte bara kungafamiljens egen dancing queen. Hon är också känd för att vilja se det verkligt vanliga vardagslivet under sina besök runtom i världen, och så blev det även i dag: Hela det kungliga följet klev in i myllret på tygmarknaden i Lagos. Kolla in bilderna här!
Lagos bjöd på nära 35-gradig hetta och luftfuktigheten var hög. Victoria tacklade värmen med sin svala bomullsklänning från italienska Alberto Biani. Dessutom en look som smälte in så bra.
VIDEOS FRÅN svenskdam
Foto: Jonas Ekströmer/TT.