Populärt: NYTT! Korsord Drottning Silvia Kronprinsessan Victoria Prins Daniel Prinsessan Madeleine Prinsessan Sofia Marius Borg Höiby

Ovanliga bilderna på Victoria sprids – alla reagerar på samma sak!

29 apr, 2025, 04:00
TT
Nu sprids oväntade bilderna på kronprinsessan Victoria och reaktionerna är många!
Annons

Kronprinsessan Victoria är en hårt arbetade tronföljare och hennes namn står ofta med i den kungliga kalendern.

Nyligen var hon ute på jobb där vi ännu en gång fick se exempel på hennes förmåga att få kontakt med människor.

Nu sprids bilderna även utomlands och reaktionerna är många!

Ovanliga bilderna på kronprinsessan Victoria

Vi är vana att se kungligheterna stiligt klädda från topp till tå. Ofta på stora evenemang och kungliga middagar. Mer sällan ser vi de i vardagliga kläder, iallafall när det kommer till deras arbete.

Därför plockar Victoria skräp – med skolbarnenBrand logo
Därför plockar Victoria skräp – med skolbarnen

Kronprinsessan Victoria har blivit känd för sina matchande byxdräkter som ofta går i klara färger. Det är oftast de hon väljer att klä sig i när hon är ute på jobb. Men ibland kräver arbetet mer vardagliga uniformer som jeans och en vanlig t-shirt.

Annons

Som förra veckan när kronprinsessan besökte grundskolan Nya Elementar i Bromma för att uppmärksamma skräpplockardagarna tillsammans med elever i årskurs 4.

Kronprinsessan Victoria var på ett strålande humör under besöket av grundskolan Nya Elementar i Bromma torsdagen den 24 april. Foto:Pontus Lundahl/TT

På plats följde Victoria med eleverna både inomhus och utomhus. Besökte hade nog inte varit bekvämt att genomföra i en byxdress då det skulle plockas skräp i skogen!

När Victoria och eleverna begav sig ut för att plocka skräp strålade solen, vilket gjorde att kronprinsessan valde att plocka skräp i just jeans och en blå t-shirt. Vårvädret gjorde dock att hon behöll den knutna sjalen på.

Nu har bilderna även nått utlandet och reaktionerna låter sig inte vänta.

Annons

Alla reagerar på samma sak!

En av tidningarna som nåtts av de ovanliga bilderna på kronprinsessan Victoria är tyska Bunte.

Alla vill träffa Victoria! Kronprinsessan populär i NigeriaBrand logo
Alla vill träffa Victoria! Kronprinsessan populär i Nigeria

"Trogen mottot "gör det själv" visar Victoria of Sweden (47) under de årliga sophämtsdagarna i Sverige (Skräpplockardagarna) att hon inte ens som kronprinsessa och blivande drottning har några problem att smutsa ner händerna för en god sak.", skriver tidningen som imponeras av Victorias engagemang.

"Victoria bar jeans och t-shirt, håret opretentiöst fastnålat bakåt med en klämma och en ljus halsduk löst knuten runt halsen. Man kunde lätt ha misstat henne för mamma till ett deltagande barn."

Foto: TT

Annons