Prins Daniels otursdrabbade möte!
Prins Daniel är tillbaka i Stockholm efter sportlovet.
I måndags sågs han luncha i trakterna kring Stureplan – närmare bestämt på Stockholmskrogen Riche.
Och i går var det äntligen dags: Poletten trillade ner för vårvinterns galet otursförföljda möte.
Första gången mötet skulle hållas var en onsdag i januari. Planen var att Daniel skulle ta emot teamet bakom rapporten Den ojämlika hälsan, när något kom i vägen: Hovet meddelade med kort varsel att mötet ställdes in:
– På grund kalenderkrockar har det flyttats till den 10 februari, hälsade hovets informationsavdelning då till Svensk Dam.
Prins Daniel i möte med Järvaveckan
Men allt går ju inte som planerat, ens om man är prins: Vad ingen kunde förutse var att Sofias och Carl Philips dotter prinsessan Ines skulle komma till världen tre dagar innan mötet skulle hållas. Och hennes födsel ställde allt på ända:
När mötesdagen kom så var det fullt kungligt blås på Stockholms slott, och Daniel var upptagen med både familjelunch och Te Deum i Slottskyrkan. Han fick ställa in IGEN.
Men skam den som ger sig, och tredje gången gillt: Hovet spikade ännu ett nytt datum och i går tisdag kunde prins Daniel äntligen ta emot sin delegation.
Det blev ett hjärtligt möte på Kungliga slottet med teamet från Järvaveckan – och så fick Daniel info om den senaste researchen kring hälsa och sjukvård för svenskar som är födda i Asien och Afrika.
– Syftet med rapporterna är att vara en resurs för vidare studier av riskfaktorer och hälsofrämjande insatser, samt att ge insikter till beslutsfattare, sjukvårdspersonal och andra som arbetar för en mer jämlik hälsa och sjukvård, skriver hovet.
VIDEOS FRÅN svenskdam
Foto: Linda Broström/Kungliga Hovstaterna, Sara Friberg/Kungliga Hovstaterna, TT.