Silvias fina ord om Estelle: "Hon är precis som Victoria"
Nu har det gått fem år sedan drottning Silvia blev mormor för första gången och i dag har hon ett helt dessertbord av barnbarn – livets efterrätter, ni vet.
Att Silvia är mycket stolt över sina fem barnbarn vet alla vi som träffat och intervjuat henne genom åren. Drottningen berättar gärna om de små prinsessorna och prinsarnas framsteg och hur speciellt det känns att nu få följa barnbarnen genom livet.
– Estelle är ju så pigg, intresserad, glad och nyfiken. Hon är precis som sin mamma när hon var liten, har drottning Silvia tidigare berättat för Svensk Damtidning.
En drottning och två blivande – Victoria och Estelle.
Drottningen har ett intensivt program, men hon försöker alltid sätta av tid för att vara med barnbarnen. För Svensk Damtidning berättade hon till och med att hon planerade att hämta Estelle från förskolan – som vilken mormor som helst
Estelle charmar alla som kommer i hennes väg. Till och med kungen, som är stolt morfar och farfar men sällan tar till de stora orden, har beskrivit Estelle som oemotståndlig.
– Och hon är ju bedårande och rolig och alert – och föräldrarna lägger ut bilder på henne. Men de gör det alltid på ett skyddat sätt, alltid samma fotograf. Hon klarar det bra. Alla barn skulle kanske inte göra det, men hon gör det.
Silvia var inne på samma spår i “Året med Kungafamiljen”.
– Hon gör saker som man ser att hon verkligen har förstått, och ibland är hon steget före, säger Silvia
Och Estelle är en mycket bra storasyster år Oscar, berättar Silvia.
– Hon är speciell förstås. Hon är beskyddande och väldigt söt mot honom. Det känns tryggt när man se de två tillsamman.
Nu väntar ett stort födelsedagsfirande för kungafamiljens lilla femåring, och Silvia får återigen rå om sin älskade efterrätt Estelle.
Av: Liv Sander.
Foto: IBL.