SVT:s trista besked om nya prinsessans dop
Prinsessan Ines är här och prinsessan Sofia och prins Carl Philips familj har växt. Nu är de sex personer och en kvartett till syskonskara.
Det råder dock en förvirring huruvida hennes dop kommer att tv-sändas eller inte. Nu kan Svensk Damtidning avslöja hur det ligger till.
SVT:s trista besked om prinsessan Ines dop
Den 7 februari kom äntligen en efterlängtad prinsessa till världen. Några dagar senare stod det klart att hon fått namnet prinsessan Ines Marie Lilian Silvia och hennes hertigdöme blev Västerbotten.
Under onsdagen delade prinsparet en bild på den nya syskonkvartetten: Prins Alexander, prins Gabriel, prins Julian med lillasyster Ines i famnen.
"Det blev en alldeles perfekt liten kvartett. Stort och varmt tack för alla fina gratulationer till vår lilla Ines", skrev prinsparet på sin officiella Instagram.
Nu kommer dock SVT med trista besked gällande prinsessan Ines kommande dop.
"Vi kan tyvärr inte..."
När Svensk Damtidning kontaktar SVT med frågan om prinsessan Ines dop likt de tidigare kungabarnens dop kommer att tv-sändas i SVT svarar de:
VIDEOS FRÅN svenskdam
"Vi kan tyvärr inte svara på detta i dagsläget.", skriver presschef Camilla Hagert i ett meddelande.
Det är alltså osäkert om det kungliga dopet kommer att direktsändas eller sändas överhuvudtaget.
Om SVT väljer att avstå från att tv-sända Ines dop skulle det avvika från den tidigare traditionen då alla kungabarns dop, däribland Ines syskon och kusiners dop har sänds på tv.
– Nu är det så pass länge sedan vi hade en ny kunglig prins eller prinsessa. För mig vore det obegripligt om SVT skulle välja att inte tv-sända dopet, säger Svensk Damtidnings chefredaktör Johan T Lindwall och fortsätter:
– Dopet kommer garanterat att vara i maj eller juni när sommaren är som finast och med tanke på hur populära den kungliga familjen är ute på Djurgården så skulle nog många skattebetalare gå i taket om de blir snuvade på det kungliga dopet.
Foto: TT, Instagram/prinsparet, Instagram/kungahuset