Victorias anställda talar ut – tvingades hålla sanningen hemlig
Kronprinsessan Victoria är aldrig ensam på sina uppdrag. Inte ens när prins Daniel väljer att stanna hemma på Haga slott med barnen.
Som vår framtida drottning har Victoria alltid följeslagare som går några steg bakom henne. Vaksamma män och kvinnor, tränade att upptäcka potentiella hot och neutralisera dem ifall det skulle krävas.
Victorias anställda talar ut
Vi pratar självfallet om Säpo-vakterna, den sista skyddsmuren mellan kungligheterna och alla som eventuellt vill dem illa.
Youtube-profilen Mauri Hermundsson gjorde ett studiebesök hos just Säpo för att lära sig mer om den hemlighetsfulla organisationen. Men det gick väldigt trögt.
Inte ens presstalespersonen Fredrik Hultgren-Friberg hade så mycket att berätta om Säpo.
– Vi kommer aldrig kunna visa någon delarna som är hemliga på riktigt, säger Fredrik i klippet.
– Det kan handla om liv och död. Vi kan ha fått information från någon och får våra motståndare veta vem vi har fått informationen från så är inte det toppen.
Kronprinsessan Victoria ledsagas av vakter
Ellen Myrgård Lindén har bevakat den svenska kungafamiljen för Svensk Damtidning i över tio år. Hon har fått bekanta sig med Säpo vid fler än ett tillfälle.
VIDEOS FRÅN svenskdam
– Säpo bevakar kungafamiljen dygnet runt och kronprinsessan är en av dem som är allra mest påpassad, eftersom hon har ett så hektiskt schema i kungahusets tjänst. Så fort hon förflyttar sig följer Säpo-vakterna med och när hon reser till en annan stad eller ett annat land så har vakterna redan varit där för att ”reka”. Jag har jobbat som kunglig reporter i många år och har självklart stött på Säpo i olika sammanhang och ett tränat öga kan känna igen dem på långt håll! Välbyggda, fåordiga med snäcka i örat är några ledord. Och de finns där för att kronprinsessans säkerhet ska garanteras i alla lägen, varje dag, säger Ellen.