Victorias släkting rusad till sjukhus – är omgiven av familjen
Genom välavvägd äktenskapspolitik är Europas kungligheter en enda stor släkt, och nu har en släkting till vår svenska kungafamilj rusats till sjukhus.
Det är nederländska prinsessan Margriet som föll olycklig på ett välgörenhetsevenemang i helgen, och därefter blev eskorterad med ambulans till sjukhus.
Något som oroat både kungafamiljen i Nederländerna, och vår svenska kungafamilj – som står kungligheterna nära.
Victorias släkting till sjukhus
Släktbanden mellan svenska och nederländska kungafamiljen går genom kungens mamma Sibylla, som var syssling med kung Willem Alexanders mormor, drottning Juliana.
Drottning Juliana som är prinsessan Margriets mamma, vilket innebär att Margriet är kung Williem Alexanders moster.
Den svenska kungafamiljen och den nederländska kungafamiljen värnar om sitt släktband, där kung Williem Alexander och kronprinsessan Victoria tydligt trivs väldigt bra i varandras sällskap.
Så nu har både de svenska kungligheterna och de nederländska kungligheterna dragit efter andan efter prinsessan Margriets fall.
Margriet föll under ett välgörenhetsevenemang på en isrink i Heerenveen i Friesland, där hon ramlade på isen, enligt nederländska nyhetsbyrån ANP.
Beskedet om prinsessans hälsa
Som en säkerhetsåtgärd fördes prinsessan till sjukhus, men ska hela tiden varit vid medvetandet, och har sedan dess kunnat fullfölja en hälsokontroll.
VIDEOS FRÅN svenskdam
Margriet har brutit sin arm till följd av olyckan, och kommer troligtvis behöva tid att återhämta sig innan hon tar upp sina kungliga plikter igen.
Hon har även ett stort stöd i sin familj, där hennes söner prins Bernhard och prins Pieter Maurits var vid hennes sida efter olyckan, tillsammans med räddningspersonal.
Foto: TT