Agneta Sjödin träder fram med okända kärleken – efter åren som singel: "Redo"
Agneta Sjödin, 57, är en av våra mest omtyckta programledare, som solat sig i rampljuset i flera decennier.
Och visst är hon van vid skriverier och nyfiket folk efter alla år i strålkastarljuset – men samtidigt som Agneta gärna bjuder på sig själv, är hon ofta förtegen om sitt kärleksliv.
Men nu väljer Sjödin att lätta på locket, och ge ett ovanligt privat kärleksbesked.
Agneta Sjödin träder fram med kärleken
Under åren har Agneta Sjödin haft ett minst sagt omskrivet kärleksliv. Hon var till exempel varit förlovad med artisten Niklas Strömstedt, men efter fyra år och ett barn gick de skilda vägar våren 2001.
Sedan dess har Agneta trätt fram offentligt med en handfull relationer, och den senaste gången hon bekräftade en romans var 2020, då med finansmannen Claes Bahri.
Sedan ett par år tillbaka lever programledaren dock som singel – men kanske är det slut på det nu.
I podcasten Så in i själen gästas Agneta nämligen av Elin Ribjer och Camilla Zamek från Lemarc Thomas Matchmaking, som namnet avslöjar jobbar agenturen med matchmaking på avancerad nivå.
– De lär känna sina klienter på djupet för att kunna matcha utifrån en rad aspekter, skriver Agneta.
VIDEOS FRÅN svenskdam
Agneta Sjödins nya kärleksavslöjande
I avsnittet, som är det första av flera på ämnet, står givetvis kärlek i fokus. Och Agneta, som är singel, blir ovanligt personlig kring sitt eget okända kärleksliv.
Hon berättar att hon lätt blir bekväm i det enkla som kommer med att leva ensam:
– Samtidigt som man kanske längtar efter att få göra saker tillsammans med någon. Åka iväg och vandra, uppleva, sitta i en bar någonstans och ta en drink, och titta på folk... Bara få uppleva saker tillsammans, det kan jag ju längta efter.
I kommande avsnitt berättar Agneta att hon själv kommer vara ännu mer öppen om vad hon söker efter, och verkligen öppna dörren till sitt kärleksliv för lyssnarna. Och vem vet – kanske till och med gå på dejt?
Agneta får frågan om hon är redo för att hitta kärleken i vår, och svaret är klart:
– Jag tror att jag är redo, absolut. Men jag känner mig så vansinnigt ringrostig. Jag känner mig sådär som att jag knappt vet hur man gör längre! Men det är också för att jag har gjort så mycket jobb med mig själv de senaste åren, så jag känner mig så förändrad som person, säger Agneta och fortsätter.
– Med den typen av terapi som jag har gjort så känner jag också att jag är lite grann en annan person. Så jag har ingen aning om vem den här personen är. Och det är ju just i relationer som man faktiskt lär sig så oerhört mycket.
Foto: TT