Anna Brolin tvungen att lämna TV4-programmet – efter sju år: "Går helt enkelt inte"
Anna Brolin har gjort en riktig kometkarriär på TV4 där vi numera ser henne i Efter fem och Farmen.
Men programledaren har synts i fler program än så, och dessutom behövt ta tuffa beslut om att lämna program som hon älskat.
Och ett besked har skakat om särskilt, då Anna behövde lämna produktionen som hon jobbat så länge med.
Därför har Anna Brolin behövt lämna
Att växa som programledare innebär också att man måste göra tuffa prioriteringar, något Anna vet allt om.
Ja, för att komma dit där hon är i dag, där hon varje vecka styr Efter fem med säker hand, behövde hon välja bort annat.
Som Biggest loser.
VIDEOS FRÅN svenskdam
Anna Brolin var programledare för programmet i sju år innan hon 2023 kom med ett sorgligt besked:
För att kunna jobba så som hon gör i dag var hon tvungen att ta bort något, vilket blev Biggest loser. I stället tog Malin Stenbäck över.
Som Anna sa till Hänt när det begav sig:
"Jag jobbar fullt tid med Efter Fem och i vinter även Fotbolls-VM så det går helt enkelt inte schemamässigt - men det känns helt otroligt bra att grymma Malin tar över programmet - hon kommer vara helt lysande och tillsammans med fantastiska Pischa o co är deltagarna i oerhört trygga händer".
Anna Brolins beslut för karriären
Så Anna tvingades lämna programmet på grund av sitt intensiva schema, något som såklart varit trist för tittarna som älskade att se henne i Biggest loser.
Samtidigt har det möjliggjort den Anna vi ser i dag, där hon kan lägga fullt fokus på Efter fem och Farmen, två andra tittarsuccéer.
Hösten 2023 meddelade TV4 att de inte beställt någon ny säsong av Biggest loser, sedan dess har programmet legat på is.
Foto: Skärmdump TV4