Bilderna Zlatan Ibrahimovic inte vill se – efter ärliga intervjun om Helena
Zlatan Ibrahimovic la fotbollskarriären på hyllan men har långt ifrån släppt sporten helt. Men idag går mer tid åt familjen, hustrun Helena Seger och sönerna Maximilian och Vincent.
Zlatan är ofta fåordig när det kommer till sin familj men öppnade nyligen upp sig om relationen till sin fru och sina barn i en öppenhjärtlig intervju med GQ.
Nu nås familjen av en stor nyhet men den kanske inte är helt vad Zlatan helst hade önskat...
Zlatan Ibrahimovic ärliga ord om familjen: "För mig är de heliga, privata"
– Jag började njuta av livet på ett annat sätt, utan att träna varje dag. Jag tillbringade mycket tid med min familj, som jag alltid gör. Jag är inte en som går ut på kvällen, berättade Zlatan nyligen i en intervju med GQ.
Familjefadern beskriver hur han undviker att dela bilder på sin fru och sina söner.
– Om du tittar på min Instagram kommer du aldrig att hitta en bild av min fru eller mina barn. För mig är de heliga, privata. Och så, efter att jag slutade spela, tillbringade jag mycket tid med dem. Och jag levde om mitt liv genom dem, säger han och fortsätter:
– Det var som en tillbakablick, men genom dem, inte genom mig själv på planen. För när jag spelade hade jag väldigt lite tid för dem. Nu ville jag ta igen det. Det var verkligen fantastiskt.
Nu nås både Zlatan och familjen av en nyhet. Det görs nämligen återigen en film om honom men den skiljer sig markant från den biografiska som kom 2022.
Bilderna Zlatan inte vill se
Fredagen den 25 april släpps en ny dokumentär om Zlatan men den skiljer endast en del av hans liv. Nämligen den del då näsan på hans bronsstaty i Malmö försvann.
I en intervju i Efter Fem beskriver filmskaparen Nils Toftenow dokumentären.
VIDEOS FRÅN svenskdam
– Det blev nästan som ett Loch Ness-odjur. Nån sa att den hängde runt en hals, och historien spreds världen över, säger han i programmet.
Händelsen blev uppmärksammad i stora delar av världen och var kanske inte den roligaste historien för Zlatan själv. Nu tvingas han återuppleva det genom tv-skärmen, förutsatt att han kommer titta på den...
Foto: TT