Börjar skrika på 85-årige trisskraparen – som inte kan sluta gråta: "Den där missen"
Trisskrapet i Nyhetsmorgon är omåttligt populärt – här har ju lyckliga privatpersoner chans att vinna upp till 5 miljoner kronor.
Detta händer dock inte så ofta. Men när det sker blir det alltid kalabalik i studion med jubel och fanfarer.
Och 85-årige Curt från Hässelby i Stockholm fick vara med om just detta – och plötsligt börjar Soraya Lavasani skrika på honom.
Här börjar trisskraparen gråta
Det är som sagt minnesvärt när trisskrapare kammar hem storvinsten, där just Curt - som skrapade i studion för några år sedan - kvalar in.
Han känns "cool" när han ska börja skrapa, som programledare Soraya uttrycker det, och får en riktigt lovande start med med 5 miljoner, 250 000 kronor och 1 miljon på första raden han skrapar.
På andra raden blir det en mindre rolig siffra, 100 000, varpå Curt säger:
– Där kom den där missen.
VIDEOS FRÅN svenskdam
Men Curt skrapar vidare i ett hiskeligt tempo, och när han skrapar sista rutan på hela lotten står det klart – han har vunnit 5 miljoner kronor.
Något som får både Soraya och parhästen Martin Järborg att skrika på honom av förtjustning. Och han själv, ja, han kan inte sluta gråta.
Soraya: "Nu börjar jag också gråta"
Något som också får Soraya att fälla tårar medan hon säger:
– Nu måste du unna dig en massa härligt. Nej men, nu börjar jag också gråta!
Ja, Curt, Soraya och Martin är alla skakis. Ett minnesvärt och livsförändrade ögonblick som fortfarande sticker ut bland alla trisskrapnignar i studion, även så här några år senare.
Foto: Skärmdump TV4