Carolina Klüfts nya liv – måste bo i husbil: "Här bor jag"
Carolina Klüft är den före detta friidrottaren med många strängar på sin lyra, och nu är det dags för nästa utmaning: Let's Dance!
Och i och med tävlingen har Carolina tvingats lägga om livet – och bor numera i en husbil.
Carolina Klüft bor i husbil
Det är i en video på Instagram som Carolina visar upp sitt nya – tillfälliga – bohag. Det är praktiskt beläget precis utanför danssalen, där hon tillbringat mycket tid inför finalkvalet.
– Här tränar vi, och här bor jag. Jag mår väldigt bra av att kunna gå in i mitt eget place och få space och vila, och andas ut, lite mellan alla danser, berättar Carolina.
Hon tar med tittarna på en rundtur i det tillfälliga hemmet, och visst har hon bonat in sig rejält.
– Här äter jag och jobbar, säger hon och visar upp matbordet.
– Här lagar jag lite mat på kvällarna så jag kan laga middag.
Husbilen rymmer också en säng, ett badrum, och oväntat mycket förvaring. Hur mycket Carolina egentligen bor i husvagnen vet vi inte, men till vardags bor hon uppe i Järvsö med kärleken Patrick, så det är förståeligt att pendlingsavståndet blir lite långt.
VIDEOS FRÅN svenskdam
Nya Let's Dance – så funkar det
Carolina tävlar ihop med Hugo Gustafsson, och är med i kvalgrupp 1. Denna är förinspelad, och sänds på tv den 15 mars. Då är det enbart juryn som väljer vilka som går vidare, och klarar man sig från kvalet – då är man klar för de direktsända tävlingarna lite längre fram.
De fyra par som inte går vidare direkt, tävlar mot varandra i dueller. Härifrån går två par sedan vidare till direktsändningarna.
Foto: TT