David Lindgren om relationen med danspartnern – stora glädjen: ”Vi klickar”
Let's Dance är äntligen tillbaka i TV4 – efter ett års uppehåll!
Och detta med en uppfräschning av programmet i form av ny studio, nya deltagare och nytt upplägg. Något som tittarna har haft delade åsikter kring.
En sak som är säker är iallafall att årets deltagare redan har imponerat både juryn och tittarna med sina danser – och så kommer det fortsätta!
David Lindgrens ord om utmaningarna i Let's Dance
Efter de förinspelade kvaltävlingarna är programmet nu igång med direktsända lördagsprogram, vilket tittarna verkligen tycks uppskatta.
Och konkurrensen är minst sagt hård!
Under den första livesändningen valdes deltagaren David Lindgren ut som juryns Wild Card – och höll sig kvar i den spännande tävlingen.
I en intervju med Nöjeslivet berättar David hur det är att vara med att tävla i programmet, istället för att vara programledare som tidigare år:
– Det är längesedan, väldigt längesedan, som jag dansade så mycket på det här sättet. Att verkligen vara i danssalen hela dagarna och nöta och traggla. Så det tycker jag verkligen om- att dansa och få lära sig. Men jag har ju aldrig dansat pardans i mitt liv, så det är kul att få testa på hela den grejen.
Fina orden om danspartnern: "Väldigt bra"
I samma intervju passar han även på att hylla sin danspartner Tove Villför – som uppenbart blivit en fin vän:
– Det är väldigt bra med min danspartner. Vi funkar väldigt bra och vi klickar, så det känns också väldigt skönt. Tove är grymt pedagogisk, säger han till Nöjeslivet.