Populärt: NYTT! Korsord Drottning Silvia Kronprinsessan Victoria Prins Daniel Prinsessan Madeleine Prinsessan Sofia Marius Borg Höiby

Efter orden i direktsändning – tittarna stänger av tv:n: "Respektlöst"

12 mar, 2025, 18:30
Foto: TV4
Här ryter artisten ifrån i direktsändning.
Annons

Sveriges största musiktävling har avgjorts, och i helgen stod det klart att humorgruppen KAJ kammar hem Melodifestivalen 2025.

Men det var inte alla som nynnade med till "Bara bada bastu". Efter vinsten var ilskan stor – till och med bland de andra deltagarna i arenan.

Nu säger Nanne Grönvall ifrån efter beteendet, i Efter fems direktsändning.

John Lundvik har bestämt sig – inget mera MelloBrand logo
John Lundvik har bestämt sig – inget mera Mello

John Lundvik vägrar vara med i Melodifestivalen igen

Ja, KAJ var visserligen segertippade med sina bastu-toner, men Måns Zelmerlöw låg också i topp med låten Revolution. Och när han snuvades på vinsten med bara några poäng var han märkbart besviken i Strawberry Arena.

Annons
Måns Zelmerlöw gråter efter resultatet i Melodifestivalen 2025
Känslorna tog över för vinnarskallen Måns. Foto: Johan Söderlund/Svensk Damtidning

Gråtandes lämnade Måns den efterföljande pressträffen, och uttryckte att han var "lack" över resultatet.

Han var inte den enda Mello-veteranen som var besviken, den tidigare vinnaren John Lundvik fick nöja sig med en sjätte plats – och sa att han aldrig mer kommer vara med:

– Det är en otrolig lärdom.. Det är en helt ny trend och jag tycker man ser det på Eurovision också, att det blir mer och mer humornummer börjar som blir vinnartippade och det här med sång och den klassiska låtstrukturen som har funnits i Eurovision och Mello, den är helt bortkastad, sa Lundvik till Svensk Damtidning.

Annons
John Lundvik intervjuas av Svensk Damtidning efter Melodifestivalen 2025
Inget mer Mello för Lundvik. "Jag tänker att eftersom jag är britt så kanske det skulle vara trevligt att göra det för Storbritannien" sa han om framtiden. Foto: Johan Söderlund/Svensk Damtidning

Ryter ifrån i Efter fem – har fått nog

Samtidigt var det ju KAJ som röstades fram till vinst, och de landade också höga röster av den internationella juryn. Men visst blev deras vinst aningen överskuggad, med anledning av de starka reaktioner som följde.

Annons
KAJ med fr v Axel Åhman, Jakob Norrgård och Kevin Holmström
KAJ med sin sångfågel. Oscar Olsson/TT

Och detta har fått tittare – och artistkollegor – att se rött. Melodifestivalen-ikonen Nanne Grönvall är en av dem som nu sätter ned foten, och menar att han betett sig "respektlöst" mot KAJ.

När hon gästar TV4:s Efter fem skräder hon inte med orden:

– Det brukar gå ganska långt innan jag går ut och gör nånting såhär. För flera av de här är ju också inte bara kollegor utan också kära vänner till mig. Men jag tyckte att det blev så respektlöst för det var så många som på något sätt förminskade KAJ:s seger, säger hon och fortsätter:

Annons

– Och att man kallade det här för att det inte är en riktigt låt med riktigt nummer. Det känns som att man förminskar alltid humorlåtar, fast det är precis vad vi behöver i mångt och mycket. Det märker vi nu på rösterna.

I kommentarsfältet får Nanne medhåll av tittare, som också blivit såpass arga att de stängt av tv:n efter artisternas utspel i sändning:

"Jättebra rutet Nanne! Blev så beklämd när jag hörde flera av medtävlarnas kommentarer."

Foto: TV4

Annons