Emma vann 100 000 kronor – men stoppas från att få pengarna
Trisskrapet i Nyhetsmorgon brukar följa en förutsägbar formel. Men även om fredagens skrap såg ut att följa mallen, så har efterspelet varit allt annat än standard.
Emma från Borlänge, som skrapade fram 100 000 kronor i sändningen, har nämligen inte fått in pengarna till sitt konto. Vinsten har i stället gått till hennes farmor och farfar.
Trissvinnaren stoppas från att få pengarna
Det var nämligen de som skrapade fram tre tv-apparater till att börja med. Men då båda två drabbades av akut scenskräck fick Emma kliva in och ersätta.
– Jag fick frågan om jag kunde skrapa i tv i stället för farfar och svaret var självklart, säger Emma till Svenska Spel.
Emmas farmor och farfar är dock inga snåla människor. Emma kommer att få sin del av kakan – det kan vi vara tryggt förvissade om.
– Det här har varit en rolig upplevelse. Självklart en hel del nerver inför, men när det väl var dags släppte det. Vad vi ska göra för vinsten återstår att se, säger Emma.
Svenska Spel på plats – har undersökt
VIDEOS FRÅN svenskdam
Emma var dock inte ensam i studion. Filippa Jartén, kommunikatör på Svenska Spel Tur, var ett slags professionell ledsagare – ett stöd i världsklass. Svenska Spel undersöker även lotterna, för att säkerställa att allt går rätt till.
– Emma blir årets tredje person från Dalarnas län som har skrapat Triss i TV4 Nyhetsmorgon, säger Filippa.