Erkännandet för Nyhetsmorgon-stjärnan i live-tv: ”Trodde jag skulle spy”
När bandet Kent bildades i början av 1990-talet var det nog ingen som visste vilken succé som väntade.
Bandet blev snabbt ett av Sveriges största och deras låtar har spelats flitigt i både slott och koja. Till exempel har prins Daniel varit ett fan av bandet under många år och är nära vän med bandets frontman Joakim Berg.
2016 kom en sorglig nyhet för Daniel och alla andra fans. Kent berättade att de skulle splittras och tog farväl av sina fans med ett sista album och en avskedsturné.
Nu är dock bandet tillbaka – och det med besked!
VIDEOS FRÅN all
I höstas berättade kant att de skulle återförenas för några konserter, som äger rum i dagarna i Stockholm.
När ett av landets största band spelar lockkar det så klart många människor – och det är många som vill rapportera om det!
Erkännandet för Nyhetsmorgon-stjärnan
Under lördagen diskuterades Kents konserter i Nyhetsmorgon på TV4. Kritiker gav sin betyg för programledare Sofia Geite – men tittarna fick också möta några trogna fans som köade utanför arenan.
Det var den rutinerade reportern Caroline Björnerhag som intervjuade fansen till bandet – och det var starka känslor kom upp till ytan.
Rebecca Stråhle-Wolke och Melker Vesterlund var två av dem som var på den första konserten under fredagen.
– Det var jättebra. Jag trodde att jag skulle spy när första låten kom för att det var så bra, berättar Rebecca i Nyhetsmorgon.
Ett ärligt svar som får Caroline Björnerhag att börja skratta. Ja, det märks att båda Rebecca och Melker är riktiga fans.
Faktum är att de ska gå på alla sex konserter som bandet ska göra – och Caroline Björnerhag undrar hur man laddar om.
– Jag vet inte. Man försöker sova de få timmar man hinner, svarar Rebecca Stråhle-Wolke.
Starka känslor och mycket musik med andra ord!