Lars Lerins sorgliga besked – väljer att gå ut med sanningen: ”Inte pratat om...”
När Lars Lerin fattar penseln vet man att ett mästerverk är att vänta. Med sina akvarellmålningar har han blivit en av Sveriges mest uppskattade konstnärer, med tavlor som sålts för hundratusentals kronor, och en person som många kommit att älska.
Den värmländska legendaren har även blivit en folkkär tv-profil. Med sin timida framtoning har han gått hem i tv-stugorna och blivit så pass populär att han nyss fick en egen SVT-serie vid namn ”Lerin på äldreboendet”.
I programmet har han träffat åtta äldre personer med olika demenssjukdomar, där de setts för att måla, skapa och göra utflykter tillsammans.
Lars Lerins tråkiga besked
Vi har även fått en inblick i Lerins privata liv med maken Junior och barnen Rafael, Gabriel, Iris och Gerd.
Tyvärr har serien nu sänt sitt sista avsnitt – och ska man tro Lars Lerin verkar det inte bli någon fortsättning. Han har i alla fall inte haft något samtal med SVT.
– Nej det har vi överhuvudtaget inte pratat om. Den idén har aldrig varit uppe, att vi skulle göra en säsong till. Nej, det tror jag inte att det blir ändå, vi har väl gjort det här nu, pratat och bearbetat det ämnet så det kanske inte är så mycket mer att tillägga där, säger Lars till Nöjeslivet.
VIDEOS FRÅN all
”Får väl se hur det blir”
Vad som väntar härnäst för Lars Lerin är oklart. Han har inga andra tv-projekt på gång och det är inte helt spikat att han ens återvänder till rutan, berättar han.
– Vi har väl haft lite prat om det eventuellt skulle kunna göras något mer men det är inga konkreta planer utan vi får väl se nu hur det blir.
Foto: TT