Malin Berghagen ger kärleken en till chans – efter skilsmässan!
Malin Berghagen i princip föddes in i rampljuset. Så blir det ju när ens mamma heter Barbro "Lill-Babs" Svensson och ens pappa Lasse Berghagen!
Så att Malin gått en liknande väg är inte konstigt. Hon kan titulera sig både skådespelerska, programledare och har varit modell.
Dessutom gifte hon sig med ett annat stort namn - artisten Tommy Nilsson - men den relationen slutade med skilsmässa.
Relation tog slut 2007 efter 15 år ihop, där Tommy var öppen med att det var ett tufft uppbrott. Men det har inte stoppat Malin från att tro på kärlek igen...
Malin Berghagen: "Vek inte av från min sida"
I fredags inföll alla hjärtans dag, och dagen till ära skrev Malin ett långt blogginlägg om just kärlek.
Och sedan 2018 är det en speciell man som har Malins hjärta – Martin Charlton, grundare av upplevelseföretaget Live it.
När Malin och Martin träffades hade den förstnämnda egentligen inga planer alls på att starta upp en relation. Men livet är oförutsägbart – och sådana känslor går inte att styra.
– Jag var inte alls beredd på det här. Tre veckor efter att mamma gått bort hamnade vi på en middag tillsammans med vår gemensamma vän Niclas Wahlgren. Jag var inte alls på en plats för att gå in i en ny relation igen. Jag var otroligt ledsen och killarna gjorde sitt yttersta för att lyssna och stötta, sa Malin till Aftonbladet när det begav sig.
– Dagar gick till veckor och Martin vek inte av från min sida. Kollade av att jag var okej varje dag. Han hade förlorat sin pappa året innan och det blev samtal om det oväntade och när livet händer.
VIDEOS FRÅN svenskdam
Malin Berghagens kärleksliv
Och med facit i hand vet vi att det blev rätt. Året därpå, 2019, förlovade sig paret, 2022 flyttade de ihop och i fjol hade de fullt upp med att renovera en gård som Malin köpt i Järvsö.
Bara i veckan delade Malin med sig av en underbar middag som hon delade med sin fästman i Järvsö. Så profilen är ett levande exempel på att man kan ge kärlek en ny chans – även efter svåra uppbrott!
Foto: TT