Mello-stjärnan om romansen – med killen vi alla känner igen: "Lycklig"
Melodifestivalen 2025 har gått i mål – och det var en av de mest rafflande finalerna på länge!
Humorgruppen KAJ fick till slut lyfta Sångfågeln, vilket resulterade i sura minner – och tårar.
Men en som inte var besviken över sin bottenplacering var Love is blind-stjärnan Meira Omar. För Svensk Dam berättar hon om känslorna efter Mello-resan – och kärleken som funnits som stöd bakom kulisserna!
Melodifestivalen-finalisten om kärleken – stöttat henne bakom kulisserna
Meira Omar blev älskad av hela landet när hon sökte kärleken i Netflix-succén Love is blind. Det är ett världsomspännande experiment, som går ut på att deltagarna dejtar i blindo – för att hitta sin stora kärlek.
För Meira gick det hela vägen, och hon är än idag lyckligt gift med sin Oskar Nordstrand som hon hittade inne i kapslarna.
Och under hela Meiras Mello-resa, från deltävling, till finalkval och final, har Oskar funnits där vid hennes sida.
– Han har varit otrolig. Jag vet inte hur jag hade gjort det utan honom. Han har varit där när jag har tvekat och tvivlat på mig själv. Han är där för att fira med mig när jag är lycklig och glad. Och han är där och hjälper mig med allt. Många artister har liksom massiva team, men jag har Oskar – och det har gått superbra!, säger Meira Omar till Svensk Damtidning.
VIDEOS FRÅN svenskdam
Meira Omars besked – efter Melodifestivalen-finalen
Bidraget Hush Hush var Meiras Melodifestivalen-debut, och låten blev snabbt viral på sociala medier.
Du har beskrivit Mello som en "barndomsdröm". Var det som du tänkt dig?
– Allt och lite till! Allt som jag tänkte mig men liksom upphöjt till 10. Nervositeten var upphöjt till 10. Men lyckan och glädjen upphöjt till 10. Alla människor man träffar. Man känner verkligen allting superstarkt.
Efter finalen i Strawberry Arena fick Meira nöja sig med en tionde plats, men hennes låt är en av tävlingens mest streamade. Och hon själv är allt annat än missnöjd:
– Det känns otroligt. Det är en enorm urladdning för att det har varit en så lång resa hit. Men jag tog mig till final! Det var verkligen målet och drömmen. Allt har tagit sig emot så väl, det är en otrolig respons att ha fått stå i Sveriges största arena och uppträda i Mellofinalen. Jag vet faktiskt inte om det hade kunnat gå bättre för min del, säger Meira och avslöjar att hon hade kunnat tänka sig att vara med igen.
Foto: TT/Svensk Damtidning