Pernilla Wahlgren i polisdrama – har brutit mot lagen: ”Skäligen misstänkt”
I det senaste avsnittet av Wahlgrens värld har det, för andra gången, nygifta paret Pernilla Wahlgren och Christian Bauer nyligen kommit hem från deras lyxiga smekmånad.
Väl hemma har vardagen stått på paus. Trots det har de hunnit med en hel del – både att rensa i förråd och tvätta kläderna från den romantiska resan.
Men posten har fått vänta, något som Pernilla tar tag i när kamerateamet är på plats – och det är då hon får sig en smärre chock.
Pernillas chock – brev från polisen
Ett av breven är nämligen från polismyndigheten. Det visar sig nämligen att Pernilla kört några kilometer i timmen för fort med sin bil och fångats på hastighetskameran.
– Som ett brev på posten kom det då ett brev med en liten bild på mig själv tagen i bilen. Busted. Ja ja, jag har kört lite för fort här, skrattar Pernilla.
VIDEOS FRÅN svenskdam
Böter på 1 500 kronor
Brevet är dock något programledaren och sångerskan tar med en klackspark.
– ”Du är skäligen misstänkt för hastighetsöverträdelse”. Vad ska jag säga? ”Det där fula trynet är inte jag. Har aldrig sett den där fula tjejen”, fortsätter Pernilla skoja.
I brevet står det att böter landar på 1 500 kronor.
– Jag brukar vara bra på att hålla hastigheten, men det är klart… Lite runt omkring 5-7 kilometer, det kan hända. Inte nära skolor eller tätbebyggda områden.
Pernilla Wahlgren fast för fortkörning
Pernilla passar samtidigt på att lära sin yngsta son Theo en läxa lagom till att de ska övningsköra tillsammans.
– Vilken bra handledare som precis åkt fast för fortkörning, säger Pernilla och börjar klippa i brevet från polisen för att ge som ”present” till Theo.
– Då sätter jag bilden på ett kort till Theo och så säger jag: ”Jag ska köra med dig och lär dig av mina misstag. Gör inte om det här, håll hastigheten”.