Pernilla Wahlgren inte kvar i lyxvillan – måste göras om och kostar miljoner
Pernilla Wahlgren har många strängar på sin lyra och något som upptar rätt mycket tid är hennes hus.
Ja, utöver den flådiga villan på Lidingö - som dessvärre kommit med en del problem - är Pernilla också ofta i sitt "Casa Pina" i Spanien.
Ett hus som inte krävt lika mycket av Pernilla som Lidingö-villan. Men nu får vi se att en åtgärd krävs...
Pernilla Wahlgrens husproblem
Vändorna kring Pernillas hus på Lidingö har varit många och dessvärre har hemmet innebur en hel del huvudvärk för artisten.
Ja, listan på problem som uppstått kan göras lång och innefattar bland annat en trasig trapphiss, missad bergvärme och en pool som retar gallfeber på Pernilla.
Lyckligtvis har Pernilla haft en oas att fly till när Lidingö-villan krånglat, och den stavas "Casa Pina".
Pernilla köpte huset i Marbella 2022 och var uppenbart exalterad:
– Jag hoppas att detta hus kommer bli en samlingplats där vi alla kan ladda batterierna, och bara landa..! skrev Pernilla på Instagram i samband med husköpet.
Sagt och gjort, genom åren har vi sett många lyckliga stunder som Pernilla haft med sin familj i huset – det är tydligt att hemmet har en speciell plats i hennes hjärta!
Samtidigt kräver ett hus såklart underhåll och medvetna åtgärder, och nu har precis detta skett, i Pernillas frånvaro.
Åtgärden i Pernilla Wahlgrens hus
Ja, Pernilla visar upp hur hennes vän Susanne Nordström - som också har hus i Spanien - tagit sig in i villan och ser till att den är i toppskick tills Pernilla återvänder.
"Äntligen installeras poolvärme i Casa Pina", skriver Susanne på Instagram vilket Pernilla delar på sitt eget konto.
Själv är Pernilla i Sverige medan åtgärden görs, men när hon kommer tillbaka till Spanien har hon alltså en varm pool att dyka ner i!
VIDEOS FRÅN svenskdam
Visst är man nyfiken, vad kostade egentligen Pernillas flådiga spanska hus? En exakt summa är inte känd men Svensk Damtidning har avslöjat att ett grannhus sålts för 13,5 miljoner svenska kronor – så nog har Pernilla fått lägga några miljoner...
Foto: TT, Instagram