Pernilla Wahlgrens kyss med kollegan – i Christians frånvaro
I de sista avsnitten av Wahlgrens värld har bröllopsfebern lagt sig och vardagstristessen letat sig in i huset hemma hos Pernilla Wahlgren och Christian Bauer.
Pernilla om bråket med Christian
Emellan jobb, vardagspussel och sömn berättar Pernilla att det skaver lite mellan henne och Christian, som hon menar är känsligare än vad hon är och kan reagera på saker som Pernilla inte anser är något att lägga fokus på.
– Jag är livrädd att det här ska bli någon slags ond cirkel där vi ska börja tjafsa nu som vi aldrig gjort tidigare, säger Pernilla och fortsätter:
– Vi har varit inne i en dålig period, faktiskt. Jag kan ju bara utgå från mig själv och då tycker jag att det är han som är problemet! Nej, men jag tycker att Christian har blivit lite gnällig.
Pernillas puss med kändismannen
Men allt som allt verkar vardagen flyta på och när Pernilla något avsnitt senare brutit foten finns Christian där som stöd.
Något påskmys blir det däremot inte för kändisparet. I en intervju med Expressen berättar Pernilla att hon valt bort det traditionella påskfirandet för en hemlig tjejresa som väninnorna Hanna Hedlund och Jessica Wahlgren fick i 50-årspresent.
Och påskpussen – den går inte heller till Christian.
– Jag är väldigt kramig och pussig med alla i mitt ”Hybris”-gäng, säger Pernilla och får välja vem av dem hon helst ger en puss:
– Av dom? Ja, men jag och Ola (Forssmed, reds.anm.) vi är ju typ som syskon och har hängt ihop så länge. Så ibland kan jag bara få känslan att jag måste få krama och pussa på Ola.