Piken mot Anders Philblad på QX-galan – talar ut på Instagram
Anders Philblad är programledaren som kommit att bli en av tv-tittarnas absoluta favoriter!
Som programledare i Nyhetsmorgon guidar han svenska folket under morgonens alla timmar och bjuder på de senaste nyheterna.
Nyligen bytte han ut jobbet mot fest och tog på sig finskjortan tillsammans med maken Henrik Alsterdal.
Väl framme på årets QX-gala fick han en överraskning han inte var beredd på.
Fräcka tilltaget mot Anders Philblad på årets QX-Gala
Årets QX-gala gick av stapeln redan i måndags men visas inte på tv förens på lördag kvällen.
VIDEOS FRÅN svenskdam
Klockan 22.00 får vi se den årliga galan ta form. Prisutdelning bryts av med musik framfört av folkkära artister och kvällen bjuder i vanlig ordning på extra allt!
Programledaren för kvällen är skådespelaren och dragartisten Rober Fux och i publiken hittar vi många välkända ansikten.
Återkommande priser som delas ut är bland annat Årets Drag och Årets HBTQ.
Något Anders Philblad däremot inte var beredd på var att han skulle få en oväntad överraskning kvällen till ära.
"Nu är ni spända på vem som vinner eller hur?"
Under gala pressenterade Robert Fux en ny kategori – Årets snackis.
Anders Philblad var nominerad för sin frisyr som Robert Fux, enligt QX beskrev som den plötsligt "lesbiska frisyren".
”Nu är ni spända på vem som vinner eller hur? Det blir Anders Pihlblad som tar hem vinsten. Du får blommor där, du får hämta jordnötter i baren och så får du valfria hundfrisering på vägen hem. Grattis Anders!”, sa Robert Fux.
Priset gick till Anders som överraskat la ut en bild på sin Instagram.
"Jag blev roastad/prisad på QX-galan. Underbart!", skriver Anders på sin Instagram.
Anders verkar dock inte ha tagit åt sig av skämtat och la upp en bild på sig själv med priset i handen.
Foto: TT