Profilen hoppar av Antikrundan – vägrar fortsätta: "Rent skräp"
Antikrundan har kört på sedan 1989. En ofattbar lång tid för en tv-produktion, i en bransch känd för sin nyckfullhet.
Vissa är kvar sedan den första säsongen, däribland programmets kanske störste profil, Knut Knutson.
Antikrundan-profilen hoppar av: "Rent skräp"
Men experten Claes Moser, som har varit med i Antikrundan i över 30 år, har bestämt sig för att sluta. Han berättar om beslutet i en intervju med Hemmets journal.
– Samma år jag blev sjuk så kunde jag inte vara med. Nu känner jag mig färdig med det, och den här sommaren blir den sista. Antikrundan är ju en stor cirkus som åker omkring, det är ganska påfrestande att köra över hela Sverige, stå upp hela dagarna och värdera allt från rent skräp – ungefär 95 procent av sakerna – till ”kanske en Matisse”. Jag kommer att sakna gemenskapen kring det där, vi har ju roligt tillsammans. Jag brukar säga att 349 dagar om året är vi konkurrenter som försöker lura varandra, på Antikrundan är vi idel kompisar, säger Claes till tidningen.
Antikrundan-profilen: "Man ska sluta när..."
För Claes har mycket förändrats under Antikrundans levnad. Han har bland annat förlorat två av sina expertkollegor, Lars-Yngve Johansson och Peter Pluntky. Andra har slutat på eget bevåg.
VIDEOS FRÅN all
Det gamla gardet finns inte längre.
– De äldre, de största festprissarna, är borta. Förr festade vi mer, jag tror det åt upp det mesta av gaget. Vi gick plus minus noll. Nej, mer noll, säger Claes.
– Jag känner – som Greta Garbo har sagt – att man ska sluta när man fortfarande kan ta beslutet själv.