Populärt: NYTT! Korsord Drottning Silvia Kronprinsessan Victoria Prins Daniel Prinsessan Madeleine Prinsessan Sofia Marius Borg Höiby

Richard Herrey har blivit hemlös – ärliga orden om situationen: “Får sova på soffa”

03 feb, 2025, 20:30
TT
Artisten Richard Herrey står utan hus. Nu berättar han om hur det ligger till.
Annons
Leif ”Loket” Olsson är död – sista svåra tiden: ”Jag mår inte bra”Brand logo
Leif ”Loket” Olsson är död – sista svåra tiden: ”Jag mår inte bra”

Richard Herrey blev känd som en av bröderna Herreys när trion ställde upp i Melodifestivalen 1984.

Genom åren har vi sett honom på egen hand i flera tv-program. Bland annat Let's Dance.

Nu har han själv gått ut och berättat om en stor livsförändring. En förändring som gjort att han står utan hem.

Herrey om boendesituationen – får sova på dotterns soffa

Richard Herrey bytte för några år sedan bana i livet. Från att ha arbetat som artist under många år gick han in i politiken.

Annons

Inför valet 2018 stod han på Moderaternas lista. Då gick det inte hela vägen men 2022 kom de återigen in i Riksdagen dock utan Richard Herrey som förlorade sin plats.

Artisten Richard Herrey och hustrun Marie Herrey. Foto: Karin Törnblom/TT

Richard är gift med Marie Herrey sedan många år tillbaka. 2017 förnya de sina löften och gifte sig för en andra gång. Tillsammans har de döttrarna Mirelle och Melina som idag är vuxna och utflugna.

Efter att ha bott i Nacka i Stockholm i flera år berättar Richard att han nu står utan hem. En situation som har sina förklaringar.

Annons

Richard Herrey talar ut: "Tillfälligt hemlös"

Richard som är en frekvent användare av sociala medier delar ofta med sig av sin vardag.

Nyligen gav han sina följare en uppdatering gällande boendesituationen.

”Flyttat ut allt från gamla stugan och nu rivs den i veckan för att göra plats för nya huset”, skriver Richard Herrey på sin Instagram.

”Tillfälligt hemlös och får sova på dotterns soffa ett tag helt enkelt”.

Richard och Marie håller alltså på att bygga nytt. Men som tur är har de sina döttrar till hjälp innan huset står klart.

Foto: TT, Instagram/Richard Herrey

Annons