Rickard Olssons besked om kärlekslivet – 2 år efter skilsmässan: "Fri som en fågel"
Om en dryg månad kommer vi få se programledaren och radioprofilen Rickard Olsson i ordentliga dansskor.
Han är nämligen en av de tävlande i uppdaterade versionen av "Let's dance", som återvänder till tv-rutorna efter en lång paus.
Stökiga skilsmässan mellan Rickard Olsson och exfrun
Programmet kommer som en skänk från ovan efter en tuff period för Rickard, som 2022 gick igenom en rörig skilsmässa med exfrun Giséle Olsson Essé.
Det numera forna paret gifte sig 2020. Bara två månader efter att bröllopsklockorna ringde valde Rickard att skriva över halva sitt hus till sin dåvarande fru.
Men när det stod klart att skilsmässan var ett faktum flyttade tv-profilen ut till stugan på tomten medan Giséle bodde kvar i huset. Enligt uppgifter ska de endast ha kommunicerat med varandra genom deras respektive advokater.
VIDEOS FRÅN all
Rickard Olsson sålde lyxhuset till influencer
Så småningom, när Rickard hade sålt sin båt och lånat pengar av en vän, kunde han köpa ut exfrun från huset. 2024 lade han ut det till försäljning – och den nya ägaren blev ingen mindre än influencern Janni Delér, som då var nyskild från sin exmake Jon Olsson.
Nu har den värsta sorgen lagt sig, förklarar Rickard Olsson för Expressen och poängterar att det var rätt beslut.
– Barnen var så glada och skrattade när jag gick ut och hämtade de sista grejerna och de hade dörren öppen. Och då kände jag, fan det där huset är värt en barnfamilj. Inte en gubbe som sitter i snickarbyxor, dricker öl och tittar på hockey bara.
Rickard Olssons besked med nya flickvännen
Idag flyter livet på och Rickard tycker att det är skönt att tiden i det gamla huset är förbi.
– Nu känns det väldigt härligt att inte klamra sig fast vid något som jag faktiskt har klamrat mig fast vid tidigare. Nu lättade allt och jag kan göra vad jag vill.
Inte långt efter uppbrottet med Giséle fann han kärleken på nytt – i modellen Cathrine Hardenborg.
– Jag är stora delar av min tid på, jag har liksom som en våning på Saltarö som är kontor och våning. Och sen så bor jag hos Cathrine på Östermalmstorg. Så jag är rätt fågelfri just nu. Fri som en fågel.