Skrämmande bilderna: TV4-Maria inte sig lik – dyker upp med blåtira
Denna Nyhetsmorgon-vecka inleddes av proffsiga Maria Forsblom och Anders Pihlblad – men något var sig inte likt.
Nej, Maria visar minutrarna innan sändning upp en otäck blåtira, som hon dragit på sig i helgen.
Maria Forsblom med blåtira i Nyhetsmorgons sändning
Med hjälp av proffsiga sminkösen Lena Helenius var det ingen av tittarna som såg Maria Forsbloms blåtira, men under sminket dolde sig en annan historia: ett lila öga.
På Instagram visar Maria själv upp före-bilden, som minst sagt är skrämmande:
Här passar Maria också på att berätta vad som hänt, och det rör sig om en olycka i skidbacken. Ja, hon tillbringade veckan i skidbacken med familjen, närmare bestämt Bad Gastein. Mamma "Sippan" och systern Kristin var med, och det var en tacksam Maria som reflekterade över helgen på Instagram.
– Fullproppad av upplevelser, glädje, wow-känslor!
Men det var också i skidbacken, under veckans första åk, som olyckan var framme:
– Extra tacksam och imponerad när Lena Helenius lyckas trolla bort blåklockan efter en krasch i skidbacken. Sminkets magi när den är som bäst! Stora och många tack proffs-Lena!
Som tur är klarade Maria sig utan några benbrott, och kunde fortsätta njuta av resan med ett blått öga.
VIDEOS FRÅN svenskdam
Maria Forsblom tillbaka i Nyhetsmorgon efter pausen
Tack vare sminkmagi fanns det inget som skvallrade om en skidolycka i Nymo, och Maria och Anders rattade tittarna genom en späckad sändning: det blev besök och dans med bröderna Herrey, triss-skrap, pensionssnack och mycket mer.
Och tittarna är så glada över att Maria är tillbaka efter sin lilla semester:
– God morgon! Fantastiskt bild på er tillsammans, hoppas ni får en underbar dag och tack för ett suveränt nyhetsprogram, skriver en tittare.
Foto: TV4/TT