Tilde de Paula Eby mår dåligt i sändning – oväntade bilderna i TV4
Vad vore Efter fem utan Tilde de Paula Eby? Inte mycket, om du frågar tittarna!
Tilde har nämligen varit på semester i två veckor, och tittarna har tjatat och undrar när hon är tillbaka i rutan.
Och under torsdagen var programledaren äntligen tillbaka – men allt var inte sig likt.
Bilderna på Tilde de Paula Eby chockar
När Tilde plötsligt försvann från Efter fem nyligen var det ingen som påtalade situationen. Stjärnan själv höll låg profil på sina sociala medier, och inte heller TV4 berättade vart hon höll hus.
Men snart kom ledtrådarna: Tilde återpublicerade klipp där hon skymtades på betydligt varmare breddgrader, och det visade sig att hon var på semester i Marocko.
Här njöt hon av sol, kultur – och ridning!
Ja, väl hemma i Sverige igen delade Tilde ett klipp som fick följarna att tappa hakan – TV4-stjärnan susar fram på stranden på en hästrygg! Här snackar vi dold talang:
"Så härligt det ser ut! Inte visste jag att du är en så duktig ryttare! Snygg i sadeln! Heja dig, Tilde! 😘" skriver en förvånad
följare.
VIDEOS FRÅN svenskdam
Tilde de Paula Eby mår dåligt i Efter fem
Under torsdagen var Tilde tillbaka i rutan, aningen brunbränd, och fulltankad med energi.
Men helt kry – det var hon inte. När Tilde välkomnade tittarna till Efter fem var det med skrovlig röst:
– Soraya (som ledde Nyhetsdagen, reds amn.) pratade lite om sin röst som inte riktigt höll, det är så enormt mycket pollen i luften just nu, så jag känner också av det både i näsan ögon och halsen, berättar hon och är märkbart påverkad av all pollen.
– Hesa Fredrik har blivit Hesa Tilde, svarar kollegan Axel Pileby.
FotO: TT