Tina Nordström lurades i Sveriges mästerkock – avslöjas i tv
Det finns kockar och sen finns det folkkära kockar som får hela Sverige att vilja ställa sig i köket och laga något gott. Till den kategorin hör Tina Nordström.
Nordström har stått i köket sedan barnsben och 2001 dök hon upp i programmet Mat i SVT.
Sedan dess har hon synts i älskade program som Kockarnas kamp, Sverige yngsta mästerkock och framför allt Hela Sverige bakar.
Men i är det ett nytt program som Tina syns i. Hon är nämligen en av jurymedlemmarna i Sveriges mästerkock, tillsammans med Tom Sjöstedt och Tommy Myllymäki.
VIDEOS FRÅN svenskdam
Att laga mat i tv är inte det lättaste – det vet Tina Nordström om någon. Det är mycket man ska ha koll på och mycket information att ha i huvudet.
Tina Nordström luras i TV4
En av deltagarna i årets säsong av Sveriges mästerkock på TV4 är Oscar Ohlsén från Göteborg.
I förra veckans avsnitt utsattes Oscar för en svår utmaning – men lyckades lura Tina Nordström och den övriga juryn, vilket Expressen skrivit om.
Under utmaningen, en roulette med ingredienser, fick Oscar nummer nio. Det var svartkål – men Oscar sa något annat.
– Är det savojkål eller är det grönkål, säger han och ser ut att fundera.
Oscar rättas och får reda på att det handlar om svartkål. Något som han egentligen är väl medveten om, vilket avslöjas för tittarna.
– Jag fick ändå svartkål. Jag ville leka dum och vara lite så här ”Oj, vad kan det vara?”. Men... det kändes starkt, säger han i programmet.
Ja, även en deltagare kan lyckas lura ett proffs som Tina Nordström ibland.