Total förvirring i Nyhetsmorgon – därför dök fel programledare upp i rutan
Det var säkerligen många tv-tittare som satte morgonkoppen i vrångstrupen när de slog på Nyhetsmorgon nu under tisdagsmorgonen.
Istället för att mötas av någon av de välbekanta TV4-programledarna dök nämligen två konkurrenter från SVT upp i rutan – det här är varför.
Förvirring i Nyhetsmorgon – SVT-programledarna dyker upp
Det var nämligen Pelle Nilsson och Alex Letic från Morgonstudion på SVT som välkomnade tittarna till Nyhetsmorgon.
– God morgon, god morgon, och välkomna till Nyhetsmorgon. Här står vi, och gör vår första dag på jobbet!, inledde Letic.
– Härligt! Det är tisdag, det är morgon, och nu får man väl äntligen säga att våren är här, fortsätter Pelle Nilsson i sann Nyhetsmorgon-anda.
– Vi ska prata med Madde (Westin, TV4:s meteorolog, reds anm.) om en liten stund för att se om solglasögonen får stanna på hela vägen fram till sommaren. Vad mer har vi att se fram emot denna TV4-morgon?
– Jag personligen ser mycket fram emot att provsmaka maten..., säger Alex som vill utnyttja alla förmåner på sitt "nya jobb".
VIDEOS FRÅN svenskdam
Därför ledde SVT-profilerna plötsligt Nyhetsmorgon – förklaringen
Precis som varje morgon uppmärksammas också dagens namnsdagsbarn, och här avslöjas också subtilt förklaringen bakom Morgonstudion-duons kupp:
– Stort grattis på namnsdagen denna tisdagen den 1:a april. Och på tal om det: se upp nu, så att ni inte blir lurade idag...
Ja, det här var givetvis ett april-skämt, något som blev tydligt när ordinarie programledare Rania Shemoun Olsson och Anders Pihlblad senare dök upp i rutan.
Men Nymo-ersättarna var inte det enda ledet i april-skämtet. När Morgonstudion drog igång vid 06:00 fanns nämligen två andra bekanta ansikten i SVT-studion, Rania och Axel Pileby.
Snacka om avancerad kupp av hjärnorna på SVT och TV4 – som säkerligen fick många att dra på smilbanden hemma i tv-soffan!
Foto: TV4