Trissvinnarens bisarra knep – så vann han fem miljoner
Trisskrapet i Nyhetsmorgon går ofta väldigt stillsamt till. Den inbjudne vinnaren skraparen sin lott, konstaterar att hen vunnit, grattas av programledarna – sedan går programmet vidare.
Men när vinnaren skrapar fram högsta vinsten, fem miljoner kronor, brukar studion explodera. Så skedde också när Abdul från Eskilstuna plötsligt stod där och hade vunnit högsta vinsten.
Abdul vann fem miljoner i triss i Nyhetsmorgon
Programledarna Maria Forsblom och Thomas Ritter slängde sig om Abduls hals och utbrast i glädjetjut.
– Jag är så otroligt glad! Vi kommer dela vinsten med våra tre barn och sedan kommer det att gå till att resa. Vi tänker oss Dubai, säger Abdul till Svenska Spel.
Abdul delar vinsten med hustrun Lilian, hans trogna följeslagare. Hon fick första samtalet när han vann resan till studion i Stockholm.
– Jag kom hem och skrapade Trisslotten direkt. Då såg jag att det dök upp tre tv-symboler. Jag blev förstås otroligt glad och förvånad. Det första jag gjorde var att ringa till barnen och Lilian, säger Abdul.
Trissvinnarens bisarra knep för att vinna fem miljoner
VIDEOS FRÅN svenskdam
Abdul hade en minst sagt bisarr metod för att hitta rätt lott – den som gav honom storvinsten. Kanske kommer andra att ta efter succéreceptet.
– Fem har alltid varit mitt turnummer, men jag skrapade fram tv-symbolerna den 27:e och i dag är det den 27:e, så det var helt enkelt därför jag valde den lotten, berättar Abdul.