TV4-Rania bekräftar lyckan med kollegan: "Kompletterar varandra"
Rania Shemoun Olsson har varit TV4 trogen under stora delar av sin tv-karriär och är ett återkommande ansikte i Nyhetsmorgon.
Nu visar hon upp lyckan med ett annat av kanalens välkända ansikten!
TV4-Ranias lycka med kollegan vi känner igen!
Rania Shemoun Olsson tog sig från TV4 Värmland till Karlstad, tillsist gick flyttlaset till Stockholm där hon lyckades landa det prestigefyllda jobbet som programledare för Nyhetsmorgon.
– Det har varit jätteroligt och lärande, definitivt. Man utvecklas hela tiden och känner en stor ära att jag får vara med i det här gänget på riktigt, har Rania förklarat för Svensk Damtidning.
Idag har många svårt att föreställa sig morgonprogrammet utan henne!
Nyhetsmorgon har gett oss många oslagbara programledarduos vars jobbglädje gång på gång lyser genom tv-rutan under morgonens tidiga timmar.
Rania har arbetat med flera av dem men allt som oftast ser vi henne jämsides Thomas Ritter, en annan av TV4:s många profiler.
VIDEOS FRÅN svenskdam
– Vi har jobbat ihop massor tidigare och kompletterar varandra väldigt bra. Privat umgås vi lite, men det kommer bli mer av det nu. Jag umgås däremot jättemycket med hans fru, sa Rania till Aftonbladet 2022.
Sedan dess har de blivit alltmer sammansvetsade och i veckan stod de återigen i studion tillsammans.
"Fina Rania och Thomas"
Rania delar ofta med sig av livet både framför och bakom tv-kamerorna på sociala medier.
I veckan delade hon Nyhetsmorgons bild på henne själv jämsides Thomas. På bilden syns en lycklig duo som ser ut att trivas på jobbet!
"Nu tar Rania och Thomas över rodret och rattar Nymo-skutan i mål❣️☀️ Häng med ända till klockan 12!", skriver kanalen.
I kommentarsfältet får Rania och Thomas flera glada hälsningar från tv-publiken som uppskattar det dem gör.
"Hej på er fina Rania och Thomas", skriver en person.
"Det var ett utmärkt program idag tack", skriver en annan.
Foto: TT, Instagram/Rania Shemoun Olsson